از استوری خود لذت ببرید

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است. این شبکه توسط کوین سیستروم و مایک کرایگر در ماه اکتبر ۲۰۱۰ راه اندازی شد و در سال ۲۰۱۲ به مبلغ یک میلیارد دلار توسط فیسبوک خریداری شد.کاربران عضو اینستاگرام می توانند تصاویر و ویدیو های خود را در این رسانه با دیگر کاربران آن به اشتراک بگذارند.محتوای قابل انتشار در اینستاگرام، عکس و فیلم می باشد. اینستاگرام هم اکنون به محبوبترین شبکه اجتماعی در دنیا تبدیل شده است.

اصطلاحات رایج در اینستاگرام

 اصطلاحاتی که به وفور در بین کاربران این رسانه اجتماعی استفاده می شودو بهتر است شما نیز به عنوان کاربری از کاربران این شبکه اجتماعی با آن آشنایی داشته باشید .

۱- فالوور( Follower )

یعنی دنبال کننده. کاربرانی که یک پیج اینستا را دنبال می کنند، فالوورهای آن پیج هستند. در اینستاگرام هر پیج می تواند توسط بینهایت کاربر دنبال یا فالو ( Follow ) شود.

۲- فالوینگ( Following )

یعنی دنبال شده. هر کاربر اینستاگرام می تواند سایر کاربران اینستا را دنبال کند. هر کاربر می تواند نهایتا تا ۷۵۰۰ کاربر دیگر را در این شبکه اجتماعی دنبال کند.

۳- پیج( Page )

هر حساب کاربری در اینستا در اصل یک صفحه یا پیج می باشد. کلیه تصاویر و ویدیوهای یک کاربر در پیج او منتشر می شود. پیج اینستا در اصل همان صفحه شخصی یک کاربر می باشد.

۴- ویو( View )

زمانی که یک کاربر، یک فیلم را به اشتراک می گذارد، کابران می توانند آن را مشاهده کنند، اما لایک نکنند. ویو در اصل آمار مشاهده فیلمی است که کاربر در پیج خود منتشر کرده است.

۵- استوری ( Stories )

می‌توانید تصاویر یا فیلم‌های موردنظر خود را به‌طور موقتی و تنها برای ۲۴ ساعت با فالورهای خود به اشتراک بگذارید. این قسمت که توسط دایره‌هایی در بالای نرم‌افزار رؤیت می‌شود، به‌طور موقت می‌توانند داستان‌های شما را برای سایر دوستان روایت کرده و پس از مدت مشخص شده محو شوند.

جالب است بخوانید : LinkedIn و نکات مهم درباره آن

استوری اینستاگرام (Instagram Story) چیست؟

همانطور که از اسم آن مشخص است، استوری اینستاگرام در واقع یک داستان کوتاه است. یک داستان که به کمک مجموعه‌ای از تصاویر و فیلم‌ها روایت می‌شود و می‌تواند تمام اتفاقاتی که نهایتاً در طول ۲۴ ساعت برای یک فرد میافتد را به تصویر بکشد. در طول این ۲۴ ساعت، هر کسی که شروع به تماشای استوری شما بکند، به ترتیب زمان و از ابتدا تا انتها، این تصاویر و ویدئوها را خواهد دید و در واقع، تمام وقایع ثبت شده توسط شما را مرور می‌کند.

نحوه گذاشتن استوری در اینستاگرام

برای به اشتراک گذاری عکس و فیلم در استوری مراحل زیر را انجام دهید:

۱- روی آیکون شروع استوری اینستاگرام که در گوشه بالا سمت چپ قرار دارد ضربه بزنید و یا صفحه را از هر کجا به سمت راست بکشید.

۲- روی آیکون گرفتن فیلم و عکس برای استوری که در پایین صفحه قرار دارد ضربه بزنید تا یک عکس بگیرید و یا ضربه بزنید و نگه دارید تا یک ویدیو را ضبط کنید.

۳- از آیکون های گذاشتن افکت روی عکس و فیلم استوری، گذاشتن متن روی عکس و فیلم استوری یا گذاشتن استیکر روی عکس و فیلم استوری برای طراحی ، افزودن متن و یا گذاشتن استیکر بر روی تصویر یا ویدیوی خود می توانید استفاده کنید. از عبارت Undo برای حذف افکت هایی که روی تصویر یا ویدیو گذاشتید و از عبارت Done برای ذخیره آنها استفاده کنید. برای حذف متن یا استیکر، آن را کشیده و در  پاک کردن افکت استوری که در پائین صفحه است، رها کنید.

۴-  شما می توانید عبارت Cancel برای انصراف از ارسال عکس و فیلم خود لمس کنید، یا از آیکون ذخیره استوری روی گوشی که عبارت Save در کنار آن می باشد، استوری را در گوشی خود ذخیره کنید. هنگامی که تصمیم دارید تا استوری خود را به اشتراک بگذارید، کافی است ارسال استوری اینستاگرام که در کنار آن عبارت Your Story نوشته شده را ضربه بزنید.

جالب است بخوانید :رمز اینستاگرام را فراموش کردم !!!

تنظیمات استوری اینستاگرام

در بالای صفحه و در سمت چپ نیز گزینه تنظیمات را مشاهده می کنیم که شامل گزینه های متنوعی در رابطه با استوری مورد نظر شما می باشد. از جمله این امکانات می توان به امکان پنهان کردن استوری ضبط شده از افرادی خاص با استفاده از گزینه Hide Story From و انتخاب افراد مورد نظر می باشد. همچنین با استفاده از قسمت Allow Message Replies می توان اجازه داد که افراد مختلف بتوانند از روی استوری شما کامنت بگذارند و یا خیر. همچنین اگر گزینه Save Shared Photos and Videos را فعال نماییم می توان یک نسخه از استوری های منتشر شده را در تلفن همراه خود نیز ذخیره نمود تا همیشه یک سابقه از استوری های اینستاگرام خودمان داشته باشیم.

افزودن متن به استوری

امکان دیگری که می‌خواهم اینجا در مورد آن حرف بزنم، امکان افزودن نوشته‌های مختلف است. که یعنی شما می‌توانید نوشته‌های خود را در هر جایی از صفحه، با هر رنگ و اندازه‌ای که دوست دارید، قرار دهید. مطمئن هستم که این قابلیت به خوبی می‌تواند جای خالی کپشن ها را برای شما پر کند. هنگام نوشتن یک متن، درست مثل قلم، شما می‌توانید اندازه و رنگ متن خود را مشخص کنید. همچنین با گرفتن یک متن با دو انگشت، می‌توانید آن را به هر طرف که خواستید بچرخانید. به علاوه، جهت چینش متن و سبک آن هم قابل انتخاب هستند. برای افزودن متن به یک تصویر، شما می‌توانید از آیکون متن استفاده کنید یا آنکه به هر جا از صفحه که می‌خواهید متن در آن قرار بگیرد، یک ضربه بزنید.

جالب است بخوانید : هشتگ را بهتر بشناسید

گذاشتن استیکر روی استوری

یکی دیگر از قابلیت های بسیار محبوب در استوری اینستاگرام ، توانایی قرار دادن استیکرهای متنوع در هنگام ثبت تصویر و یا ویدیو می باشد. برای این منظور کافی است از گزینه شبیه به یک صورتک در قسمت پایین سمت راست تصویر استفاده نمود. با انتخاب این گزینه تعدادی از استیکرهای متنوع برای شما به نمایش درخواهد آمد که با استفاده از آن می توانید افکت ها و استیکرهای متنوعی را روی تصاویر خود قرار داده و سپس اقدام به انتشار آن ها نمایید.

انواع مختلف استیکرها :

۱– استیکر دما:  به کمک استیکر دما، شما می‌توانید دمای هوا (در زمانی که تصویر شما گرفته شده) را مشخص کنید.

۲- استیکر ساعت: با استفاده از استیکر ساعت، زمانی که تصویر شما گرفته شده است برای مخاطب مشخص می‌شود.

۳- استیکر روز: با استفاده از استیکر روز، شما می‌توانید روزی که تصویر شما گرفته شده است را مشخص کنید.

۴- استیکر مکان (Location): هنگامی که شما از این استیکر استفاده می‌کند، اینستاگرام از شما می‌خواهد مکان دقیق تصویر را مشخص کنید تا آن را به صورت برچسب روی عکس قرار دهید. توجه داشته باشید که وقتی شما از استیکر مکان استفاده می‌کنید، دیگران می‌توانند با جستجوی این مکان، به پست شما دسترسی داشته باشند.

۵- استیکر هشتگ: اگر می‌خواهید برای استوری خود هشتگی بزنید، می‌توانید از این استیکر استفاده کنید. به این ترتیب در جستجوی هشتگ‌ها، پست شما هم دیده می‌شود. ما پیشنهاد می‌کنیم همیشه از این استیکر استفاده کنید، چرا که در افزایش مخاطبان شما تاثیر خوبی دارد.

۶- استیکر نظرسنجی (Poll): این یکی از قابلیت‌های جالبی است که در استوری وجود دارد. با استفاده از استیکر نظرسنجی، شما می‌تواند از مخاطبان خود بخواهید بین چند گزینه انتخاب کنند تا ببینید که کدام پرطرفدارتر است.

۷- استیکر خود شما: آخرین استیکری که باید به شما معرفی کنیم، استیکر خودتان است. بله، با انتخاب استیکر دوربین شکلی که در کنار استیکر هشتگ وجود دارد، شما می‌توانید تصویر خود را بگیرید و آن را تبدیل به یک استیکر بکنید.

مشاهده استوری دیگران در اینستاگرام

جهت مشاهده استوری هایی که دوستانتان منتشر کرده اند کافیست به صفحه اصلی اپلیکیشن اینستاگرام رفته و در نوار بالایی بر روی آیکون دایره ای شکل دوست مورد نظر خود ضربه بزنید تا استوری وی نمایش داده شود.شما همچنین می توانید با ضربه زدن روی عکس پروفایل کاربران، استوری آنها را مشاهده کنید. البته همانطور که مشخص است این کار فقط در صورتی انجام می پذیرد که آنها یک استوری فعال داشته باشند.تشخیص دارا بودن استوری فعال نیز بدین صورت است که یک دایره رنگی در اطراف عکس پروفایل آنها قرار می گیرد.

استوری های اینستاگرام نیز همچون پست های آن به خصوصی یا عمومی بودن حساب شما بستگی دارد.اگر حساب شما خصوصی (Private) باشد تنها دوستانتان قادر به مشاهده استوری هستند در غیر اینصورت استوری شما در دسترس کل جهان قرار خواهد گرفت!

جالب است بدانید :هوش کسب و کار یا BI چیست ؟

چگونه کسی را در استوری خود مخاطب قرار دهیم؟

همانطور که می‌دانید، در اینستاگرام با استفاده از نشانۀ @ می‌توان افراد دیگر را مخاطب قرار داد (یا به اصطلاح mention کرد). با اینکار، برای آنها یک اعلان خواهد رفت تا متوجه شوند شما پستی برایشان منتشر کرده‌اید. در استوری اینستاگرام نیز مشابه همین قابلیت برای شما وجود دارد.

برای مخاطب قرار دادن یک فرد در پست استوری، کافی است یک متن بر روی پست خود قرار دهید و در اینن متن از همان نشانه @ استفاده کنید. با اینکار، دقیقاً مشابه یک پست عادی، اینستاگرام پیشنهادهای مختلف را به شما نشان خواهد داد و می‌توانید فرد مورد نظر خود را از بین گزینه‌ها پیدا کنید و او را مخاطب پست خود قرار دهید. دقیقاً مثل پست‌های عادی، پس از انتشار استوری هم، مخاطب شما مطلع خواهد شد که نامش در استوری اینستاگرام شما استفاده شده است.

غیرفعال کردن قابلیت ارسال کامنت در استوری

هم اکنون اینستاگرام این قابلیت را ارائه می‌کند تا از ارسال کامنت یا پیام افراد ناشناس در بخش استوری اینستاگرام جلوگیری کنید. با انجام این عمل افرادی که جزو فالوورهای شما نیستند قادر به ارسال پیام و کامنت گذاری بر روی پست‌های ارسالی در بخش استوری نخواهند بود. به منظور انجام این عمل و غیرفعال کردن قابلیت ارسال کامنت مراحل زیر را طی کنید:

۱- ابتدا با استفاده از آیکون خورشید یا سه نقطه موجود در رابط کاربری اپلیکیشن وارد بخش تنظیمات یا Settings آن شوید. دقت داشته باشید که آیکون خورشید در نسخه IOS این اپلیکیشن نمایش داده شده و آیکون سه نقطه در نسخه اندرویدی آن ارائه می‌شود.

۲- حال وارد بخشی شوید که با عنوان Story Settings ارائه شده است.

۳- در بخش Allow Messages From گزینه People You Follow را انتخاب کنید تا تنها امکان ارسال پیام برای افرادی مقدور باشد که شما هم آن‌ها را فالوور کرده‌اید. دقت داشته باشید که با انتخاب گزینه Everyone منجر به این می‌شود تا هر فردی قادر به ارسال پیام برای پست ارسالی شما باشند. همچنین گزینه Off به کلی قابلیت ارسال پیام  را غیرفعال می‌نماید.