من به ایمیل ( Email ) نیاز دارم !!!

///من به ایمیل ( Email ) نیاز دارم !!!

ایمیل( Email ) چیست ؟

وب میل (Web Mail) یا ایمیل (email) یا رایانامه به نامه‌ای دیجیتالی گفته می‌شود که در شبکه‌ اینترنت از یک فرستنده به یک یا چند گیرنده فرستاده می‌شود. سرویس ایمیل یا رایاپیک (e-mail service) سامانه‌ای است که این خدمات را ارائه می‌کند. نشانی پست الکترونیکی یا رایانشانی (e-mail address)، نشانی است که برای ایمیل شما مشخص شده‌است.

یکی از کاربردهای اینترنت فرستادن و دریافت نامه‌های الکترونیکی است؛ نامهٔ الکترونیکی پرونده‌ای است که از طریق شبکهٔ اینترنت برای مخاطبی که دارای پست الکترونیکی است، فرستاده می‌شود.

اگر شما دارای یک پست الکترونیکی روی شبکه اینترنت باشید و برایتان یک ایمیل فرستاده شده باشد، این ایمیل روی شبکه‌ باقی می‌ماند تا شما به شبکه وصل شوید، سپس با پیام ((نامهٔ تازه)) روبرو می‌شوید که می‌توانید به کمک نرم‌افزارهای مورد استفاده خود آن را بخوانید و به آن پاسخ دهید.

اکانت و صندوق پستی به چه معناست ؟

تمام این واژه ها نوع دیگری از تعریف های گفته شده است ولی برای درک بهتر این معانی را با این واژه ها با هم بررسی میکنیم . برای ارسال و دریافت پیام الکترونیکی ( ایمیل – Email ) شما نیاز به یک صندوق پستی دارید. این صندوق پستی به همراه اطلاعات موجود را اصطلاحا اکانت ایمیل می نامند. پس از ایجاد یک Email Account ، جهت ورود و دسترسی به اطلاعات موجود، معمولا از کاربر شناسه کاربری و رمز عبور خواسته می شود و در صورتی که اطلاعات وارد شده از سمت کاربر صحیح باشد، امکان ورود به اکانت به وی داده می شود. 

چگونه میتوان به ایمیل خود دسترسی داشت ؟

جهت دسترسی به ایمیل اکانت های خود راه های مختلفی وجود دارد، که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است.

۱- استفاده از برنامه Microsoft Outlook برای دیدن ایمیل ها و دانلود آن ها بر روی کامپیوتر شخصی.

۲- از طریق نرم افزار های تحت وب. به طور مثال سرویس دهنده های Yahoo و Gmail برای بررسی ایمیل ها، با ورود به gmail.com و یا mail.yahoo.com می توانید به آن دسترسی یابید.

جالب است بدانید : جیمیل را آسان بسازید

مزایای پست الکترونیکی ، ایمیل( E-mail ) چیست ؟ 

با گسترش روز افزون اینترنت و افزایش کاربران آن ، ایمیل و کار با آن توانسته جایگاه ویژه ای در سهولت برقراری ارتباطات داشته باشد از جمله :

–  افزایش بهره وری: دیگر مجبور به پاسخگویی تلفن های همکاران خود و گذاشتن پیغام برای آنها نیستید.
–   کاهش هزینه های ارتباطی: پست الکترونیکی یکی از ارزانترین روش های موجود برای برقراری ارتباط میان دفاتر کار است.
–  انتقال سریع اطلاعات: می توانید با استفاده از E-mail داده ها را به کاربران منتقل کرده و یا پرس و جویی از یک پایگاه اطلاعاتی انجام دهید. 
–   سهولت بیشتر برای دسترسی
–   استفاده آسان
–   توانایی كار برای محیط های مختلف بین سیستمها 
–   دسترسی در سطح جهانی
–   كم خرجی
–   شناخته تر شده به حد كافی تا آنجا كه انتظار می رود همه آدرس ایمیل داشته باشند
–  مطابقت با استاندارد ها

سرویس‌های ایمیل

از جمله خدمات دهندگانی که به صورت رایگان به افراد، یک پست الکترونیک (ایمیل) ارائه می‌دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جیمیل
یاهومیل
هات‌میل
آمریکن آنلاین
آی‌کلاد
یاهو

 مقایسه‌‌ ویژگی‌‌های Gmail و Yahoo! Mail

پست های الکترونیکی جیمیل و یاهو بیشترین کاربرد و استفاده را در میان کاربران به خود اختصاص داده اند . بررسی ویژگی های این دو به منظور شناخت بهتر ویژگی های هر کدام خالی از لطف نیست و مطمئنا برای شما نیز جالب خواهد بود .

۱- ورود مستقیم به Gmail Inbox:

کاربران یاهو می‌دانند که ورود به Inbox آنها طی دو مرحله صورت می‌‌گیرد، اما ورود به Inbox در Gmail به طور مستقیم و فقط طی یک مرحله انجام می‌‌شود. در شرایطی که سرعت اتصال به اینترنت کم باشد، این ویژگی خود مزیت مهمی به‌‌شمار می‌‌رود.

۲- سرعت بسیار بالا در ضمیمه‌‌کردن فایل‌‌ها :

سرعت ضمیمه‌کردن فایل‌ها در Gmail در قیاس با یاهو به انداره‌ای بالاست که کاربر خطوط پر سرعت، گمان می‌کند در حال انتقال فایل از یک قسمت به قسمتی دیگر در کامپیوتر خود است.

۳- امکان ارسال نامۀ الکترونیکی به عنوان سایر حساب‌‌های پست‌‌الکترونیکی شما :

اگر شما به هر دلیل بیش از یک صندوق پست‌‌الکترونیکی استفاده می‌کنید، گوگل این امکان را فراهم کرده است تا بتوانید با استفاده از ویرایش‌گر Gmail ، مکاتبات خود را با عنوان سایر حساب‌های پست‌‌الکترونیکی خود ارسال کنید. این کار با معرفی سایر حساب‌های پست‌‌الکترونیکی شما به Gmail ممکن می‌شود.

در این صورت می‌توانید نامه خود را در ویرایش‌گر Gmail آماده کرده و آن را با عنوان یکی دیگر از حساب‌های خود (مثلاً آدرس پست‌‌الکترونیکی شرکت خود) ارسال کنید. در این حالت، دریافت کننده، نامه‌ای دریافت می‌کند که توسط شما و از طریق آدرس پست‌‌الکترونیکی محل کارتان ارسال شده است. این سرویس هنوز با چالش‌های قانونی روبروست و در برخی کشورها ممنوع است.

جالب است بدانید : گوگل ادوردز و تاثیر آن بر کسب و کار

۴- ویروس‌‌یابی نامه‌‌ها :

یاهو به‌طور رایگان، تمامی پیام‌های ارسالی و دریافتی از طریق خود را، به‌طور رایگان با آنتی‌ویروس Norton شرکت Symantec بررسی می‌‌کند تا آلوده به نرم‌‌افزارهای مخرب نباشند، در حالی که Gmail این مهم را بر عهده خود شما می‌‌گذارد.

۵- دریافت تمامی فایل‌‌های ضمیمه به‌‌صورت همزمان :

اگر شما نامه‌ای دریافت کرده باشید که بیش از یک فایل ضمیمه داشته باشد، Gmail به شما امکان می‌دهد که همه ضمائم را به یکباره دریافت( Download ) کنید.

۶- ثبت خودکار مکالمات در Sent Mail :

تمامی مکاتبات شما در Gmail به‌صورت خودکار در پوشه Sent Mail ثبت می‌‌شود. در صورتی که هریک از مکاتبات قبلی شما پاسخ دریافت کند، Gmail آن را به‌‌صورت یک پرونده با سوابق آن به Inbox منتقل می‌‌کند تا شما آن نامه را با سوابق مربوط به آن به صورت یک‌‌جا در اختیار داشته باشید.

۷- امکان انتقال( Divert ) رایگان :

جیمیل در حال حاضر به کاربران خود امکان داده است تا نامه‌های دریافتی خود را به هر آدرس پست‌‌الکترونیکی دیگری که مایلند، انتقال دهند؛ در حالی‌که کاربران یاهو باید برای این سرویس پول بپردازند. البته یاهو هم اجازه می‌دهد که حساب‌های پست‌‌الکترونیکی از نوع POP3 خود، از جمله Gmail را در Inbox یاهو خود ببینید و مدیریت کنید.

 ۸- دو نام برای یک Email در یاهو :

چندی است یاهو امکان استفاده از کارکتر نقطه را در آدرس‌های پست‌‌الکترونیکی خود فراهم کرده و همزمان به کاربران امکان داده تا برای حساب‌های پست‌‌الکترونیکی خود، نام دومی هم تعریف کنند. به این ترتیب هر کاربر یاهو می‌تواند با دو عنوان، نامه‌های خود را در همان صندوق قبلی دریافت کند. کاربران می‌توانند هرگاه بخواهند، عنوان دوم خود را مجدداً تغییر دهند.

۹- امکان ایجاد پوشه در یاهو :

کاربران یاهو می‌توانند پوشه‌ها و فیلترهایی را در صندوق پست‌‌الکترونیکی خود تعریف کرده و مثلاً نامه‌های دارای برخی عناوین را مستقیماً به پوشه‌های تعریف شده در فیلتر انتقال دهند. در Gmail فقط امکان تعریف Label و فیلتر وجود دارد.

۱۰- تبلیغات نامحسوس در Gmail :

در یاهو تبلیغات کاملاً آشکار و بعضاً مزاحم و دارای حجم زیادی است؛ در حالی‌که در Gmail این این تبلیغات کمتر و تا حدود زیادی نامحسوس است؛ فعلاً از این ویژگی لذت ببرید، چون وقتی Gmail از حالت بتا(آزمایشی) خارج شود، او هم از تبلیغات مستقیم استفاده خواهد کرد.

با ما همراه باشید

شرکت بلوط آی تی

 

۱۳۹۷/۱/۲۷ ۰:۱۹:۰۶۲۷ام فروردین ۱۳۹۷|فناوری اطلاعات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

1 × 5 =