بازاریابی سبز و راه های موفقیت در آن

/, دیجیتال مارکتینگ/بازاریابی سبز و راه های موفقیت در آن

بازاریابی سبز چیست ؟

بازاریابی سبط یا بازاریابی سازگار با محیط زیست ، روشی از دادوستد است که در آن تقاضای مصرف‌کنندگان در رابطه با ترویج فرهنگ محافظت از محیط زیست، مورد توجه قرار می‌گیرد. کمپین‌های بازاریابی سبز، برتری ویژگی‌های محصولات و خدمات شرکت خود را در زمینه‌ی حفاظت از محیط زیست پررنگ می‌کنند. این ویژگی‌ها معمولا شامل مواردی مانند، استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در بسته‌بندی‌ها، افزایش بازده‌ی مصرف انرژی در محصولات برقی، کاهش مصرف مواد شیمیایی در محصولات کشاورزی، یا کاهش تولید سموم و دیگر آلاینده‌ها در فرایند ساخت محصول هستند.

بازاریابی سبز تمایل یا اجبار؟

در حال حاضر بسیاری از سازمان ها و شرکت ها به سمت استفاده از این نوع بازاریابی رفته اند . ولی باید به این موضوع هم فکر کرد که آیا آنها وادار به استفاده از این نوع بازاریابی شده اند یا این حرکت از روی علاقه و تمایل خود آنها بوده است ؟

بازاریابی شرکت های ساختمانیحتما بخوانید : بازاریابی شرکت های ساختمانی جدید

افزایش فعالیت های بازاریابی سبز می تواند درنتیجه فشارهای درونی و یا بیرونی رخ دهد .از جمله فشارهای بیرونی که باعث سبز بودن می شوند ، می توان مواردی از قبیل ارضای تقاضای مصرف کنندگان، رسانه ها، مشتریان تجاری ، واکنش نسبت اقدامات رقبا، دخالت روزافزون دولت و افزایش آلودگی محیط زیست را نام برد. عوامل درونی زیادی نیز وجود دارند که بر شرکت ها فشار می آورند تا فعالیت های سبز را به اجرا بگذارند.

عواملی از جمله ، هزینه ، فلسفه شرکت، ایجاد موضع رقابتی در بازار ، مقررات دولتی مربوط به بازاریابی زیست محیطی برای محافظت از مصرف کنندگان به طرق مختلفی طراحی شده اند .دولت قوانین طراحی شده ای را پایه گذاری می کنند تا مقدار پسماندهای خطرناک تولید شده توسط سازمان ها را کنترل کنن د .تولید بسیاری از محصولات توسط صدور پروانه های گوناگون زیست محیطی کنترل می شوند.

بازاریابی سبز در ایران

با کمی وقت و گشتن در متون ادبی ، مذهبی و تاریخی ایران به راحتی میتوانید نوشته هایی را پیدا کنید که مضمون آنها حفظ و نگهداری محیط زیست بوده و تخریب و آسیب رساندن به آن شدیدا مذمت شده است. اما تخریب محیط زیست و بهره‌برداری بیش از حد منابع در كشور ما نیز همانند بسیاری از كشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و باعث ایجاد سازمان های حمایتی شده است

طبق اصل پنجاهم قانون اساسی که از لزوم حفظ و نگهداری از محیط زیست بحث شده است، همچنین طبق اصل یکصد و بیست و چهارم که معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست متولی امور زیست محیطی و حفاظت از آنها می باشد. همچنین قوانین و مقررات موضوعه دیگری نیز طی این سالها تصویب و اجرایی شده است که دال بر حفاظت از محیط زیست بوده و در راستای رفع آسیب ها و تخریب های زیست محیطی می باشند.

بازاریاب موفقی باشیدحتما بخوانید : بازاریاب موفقی باشید

ولی فکر میکنید با تمام این سابقه قدیمی و قوانین وضع شده وضعیت در ایران واقعا چگونه بوده است ؟ با بروز مشکلات زیست محیطی و رشد هر چه بیشتر آنها در طی سالیان اخیر از جمله آلودگی شدید هوای شهرهای بزرگ، پدیده بسیار مضر و خطرناک گرد و غبارها، آلودگی شدید رودخانه ها و سواحل دریاها، خشکسالی ، پیشروی صحراها در مناطق کویری، معضل بزرگ زباله های شهری که اغلب به صورت سنتی و با دفن در حاشیه شهرها انجام می شود، قطع درختان و نابودی جنگلها به منظور ساخت و ساز راهها و جاده ها و… و مشکلات دیگری که گریبانگیر محیط زیست شده است نهادها و مقامات مسئول به فکر چاره اندیشی و مقابله با آنها افتادند

راه های مقابله که عبارتند از :

– طرحهای تفکیک زباله در مبدا

– ساخت و بهره برداری از کارخانه های بازیافت

– تصویب و اجرای قوانین مربوط به استانداردهای آلایندگی خودروها و کارخانجات

– ایجاد مناطق محافظت شده

– اجباری کردن برچسب انرژی و نظارت بر مصرف سوخت

با تمام این تفاسیر و انجام این کارها اعم از دولتی و غیر دولتی هنوز هم این مشکلات پا برجا بوده و بطور قطع از بین نرفته و هنوز نیازمند فکر و برنامه ریزی های کارشناسانه است .

دلایل اهمیت بازاریابی سبز

با کمی تامل در تعریف اقتصاد میتوانید به راحتی درک کنید که چرا بازاریابی سبز مورد توجه قرار گرفته است . علم اقتصاد عبارت است از مطالعه چگونگی استفاده مردم از منابع محدود برای بر آوردن نیازهای نا محدود است. بنابراین انسان منابع محدودی در زمین دارد و با آنها تلاش در برآوردن نیازهای نا محدود جهان دارد. در جوامع بازار که آزادی انتخاب وجود دارد بطور کلی پذیرفته شده است که افراد و سازمان‌ها حق دارند که از خواسته خود راضی باشند. همانطور که شرکت‌ها با منابع طبیعی محدود مواجه هستند باید راههای جدید و جایگزین را برای بر آوردن این خواسته‌های نا محدود تداشته باشند.

در نهایت بازاریابی سبز به این مسئله توجه می‌کند که چگونه فعالیت‌های بازاریابی از منابع محدود استفاده می‌کند در حالیکه خواسته‌های مصرف کننده‌ها را هم برای افراد و هم صنعت فراهم می‌کند و به اهداف فروش سازمان دست می‌یابند.

حتما بخوانید : داستان موفقیت علی بابا؛ بزرگترین کسب و کار اینترنتی دنیا

شرکت‌ها به پنج دلیل احتمالی از بازاریابی سبز استفاده می‌کنند: 

۱- سازمان بازاریابی محیطی را درک می‌کند که یک فرصت است و برای دستیابی به اهداف استفاده می‌شود.

۲- سازمان‌ها باور دارند که یک تعهد اخلاقی بیشتر برای مسولیت اجتماعی دارند.

۳- ارگانهای دولتی شرکت‌ها را مجبور می‌کنند تا مسئولیت پذیرتر باشند.

۴- فعالیت‌های محیطی رقبا به شرکت‌ها فشار می‌آورد تا فعالیت‌های بازاریابی محیطی را تغییر دهند.

۵- عوامل هزینه‌های مرتبط با دفع زباله، یا کاهش استفاده از مواد شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا رفتارشان را تغییر دهند.

مزایای استفاده از بازاریابی سبز چیست؟

۱- کشف بازار جدید :

در دنیای امروز افراد به دنبال سلامتی هستند و وقتی محصولی سازگار با محل زیست برای مشتریان تولید و توزیع کنید مورد استقبال قرار میگیرید .بنابراین برای عبور از رقبا باید با تولید محصولات سازگار با محیط زیست و بازاریابی سبز مسیری رو به صعود داشته باشید .

۲- محصولات قابل بازیافت شانس خرید بیشتری دارند:

سود حاصل از فروش برند افزایش خواهد یافت – اگر محصولات شما سازگار با محیط زیست باشد افراد جامعه برای کمک به محیط زیست از برند شما استفاده میکنند بنابراین میتوانید سود بیشتری به دست آورید.

۳- میشود در دنیای رقابت پیروز شد : 

اگر روی ارزش های اجتماعی و سلامتی افراد جامعه مانور دهید دیگر نگران قیمت رقابتی برندها نباشید . چرا که افراد جامعه امروز درک بهتری نسبت به قیمت گذاری دارند . کافی است روی وجه تمایزات محصولات تان تمرکز کنید .

۴- آگاهی عمومی مردم را نسبت به مسایل مهم افزایش دهید:

باید در استراتژی های بازاریابی اهمیت محیط زیست را فراموش نکنید . مثلا روی کمبود آب در جهان مانور دهید یا آلودگی هوا و مضرات آن را روی بسته بندی محصولات کار کنید و .. به این شیوه افراد برای رساندن پیام برند شما به مردم جهان ٬ محصولات شما را انتخاب میکنند .

۵- مقبولیت و محبوبیت اجتماعی دست خواهید یافت:

وقتی برای برند شما محیط زیست اهمیت داشته باشد میتوانید مشتریانی وفادار جذب کنید . مشتریانی که رایگان محصولات برند را تبلیغ میکنند. ( بازاریابی ویروسی که میتواند تصاعدی فروش را بیشتر کند)

بازاریابی ویروسی چیستحتما بخوانید : بازاریابی ویروسی ، این ویروس دوستداشتنی

آیا مشتریان برای محصولات سازگار با محیط‌زیست هزینه پرداخت میکنند ؟

هدف بازاریابی سبز اینست که با ارائه‌ی ارزش بیشتر از جنبه‌ی زیست محیطی توجه مشتری را به خود جلب کند و به وی بفهماند که این برند به تمام جنبه‌های زندگی مشتریانش اهمیت می‌دهد و مشتری نیز به هنگام تصمیم خرید یک امتیاز ویژه برای این برند در نظر بگیرد.

اما این موضوع بیانگر رضایت مشتریان برای پرداخت بیشتر به این برندها نیست. با این‌حال، بسیاری از افراد معتقدند برندهای سبز برندهای لوکسی هستند که مشتریان محصولات آن‌ها را حتی با قیمت بیشتر به محصولات دیگر برندها ترجیح می‌‌دهند. آماری که از برخی از تحقیقات بدست آمده بیان گر این است که :

۵۵٪ از مصرف‌کنندگان حاضر به پرداخت اضافی برای محصولات و خدماتی هستند که متعهد به تاثیر اجتماعی و زیست‌محیطی هستند.
۵۲٪ از مصرف‌کنندگان در شش ماه گذشته، حداقل یک محصول از محصولات شرکت‌های متعهد به مسئولیت اجتماعی خریداری کرده‌اند.

نکته‌ی جالب اینست که مصرف‌کنندگان آسیا، آمریکای لاتین و شرق میانه (حدود ۶۵٪) نسبت به اروپا و شمال آمریکا تمایل بیشتری برای محصولات سبز دارند و حاضرند برای آن هزینه‌های اضافی پرداخت نمایند.

 

با ما همراه باشید

بلوط آی تی مشاور در زمینه بازاریابی و تبلیغات در حوزه صنعت ساختمان

ثبت ديدگاه

چهار × سه =