خطای ۴۰۴ ، خداحافظ برای همیشه !!!

///خطای ۴۰۴ ، خداحافظ برای همیشه !!!

خطای ۴۰۴ چیست؟

تا کنون و در جستجوهای خود ممکن است کم وبیش با صفحه ای مواجه ده باشید که نشان دهنده یک خطاست و عدد ۴۰۴ را نمایش بدهد . قبل از اینکه بخواهیم راه حل های رفع خطای ۴۰۴ را بررسی کنیم، باید بدانیم خطای ۴۰۴ چیست و در چه مواقعی نشان داده می شود. خطای ۴۰۴، کد اعتبار HTTP است و زمانی نشان داده می شود که صفحه مورد نظر شما توسط سرور پیدا نگردد. این خطای ۴۰۴ می تواند توسط خود سرور نشان داده شود یا خود طراح سایت یک صفحه اختصاصی با اخطار ۴۰۴ را طراحی نماید.

به زبان راحت تر زمانی که می‌خواهید صفحه‌ای از یک وبسایت را مشاهده کنید، آدرس (URL) این صفحه را به مرورگر می‌دهید و مرورگر درخواست شما را برای وب سرور ارسال می‌کند. به فرض صفحه مورد نظر، در سرور وبسایت وجود نداشته باشد. در این صورت وب سرور خطای ۴۰۴ را به مرورگر برمیگرداند تا کاربر را از عدم وجود منبع مورد نظر مطلع سازد.

در حال حاضر یکی از ملاک های گوگل برای سئو سایت، طراحی صفحه ۴۰۴ و معرفی آن می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، کاربر در سایت شما اصلا نباید با خطای ۴۰۴ روبرو شود و صفحاتی را حذف می کنید، بهتر است که دیگران صفحات ریدایرکت کنید، در غیر اینصورت علاوه براینکه سایت شما مشمول جریمه گوگل خواهد شد، تاثیر منفی می تواند برروی سئو سایتتان داشته باشد.

 ساده بگویم وقتی شما یک صفحه یا یک فایل را با استفاده از مرورگر از یک سرور می خواهید و آن صفحه یا فایل در آن سرور وجود نداشته باشد خطای ۴۰۴ را به شما نشان می دهد .

انواع نمایش خطا ۴۰۴ :

اخطار صفحه ۴۰۴، می تواند در هر مرورگر و هر سیستم عاملی نشان داده شود. انواع نمایش اخطار صفحه ۴۰۴ که ممکن است با هر کدام از آن ها مواجه شوید:

۴۰۴ Error
۴۰۴ Not Found
Error 404
The Requested URL[URL] was not found on this server
HTTP 404
Error 404 Not Found
۴۰۴ File or Directory Not Found
HTTP 404 Not Found
۴۰۴ Page Not Found

عوامل بروز خطای ۴۰۴

به دلایل مختلفی می‌توان با خطای ۴۰۴ یا همان خطای “صفحه مورد نظر پیدا نشد” برخورد کرد.

 1. از نظر تکنیکی، خطای ۴۰۴، یک اخطار  است که میتواند کاربر عامل ایجاد آن باشد. این اخطار بیشتر زمانی روی می دهد که کاربری آدرس صفحه را نادرست وارد می کند یا اینکه آدرس صفحه ای که تایپ می کند، وجود ندارد و قبلا سعی نکرده است که در خصوص آن اطلاعاتی بدست بیاورید.
 2. یک عامل دیگر، حذف صفحه مورد نظر است و مالک سایت آدرس صفحات قدیم را به صفحات جدید، ریدایرکت نکرده است. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کند که صفحه آن حذف شده، با خطای ۴۰۴ مواجه می شود. برای این منظور بهتر است که هر صفحه ای که حذف می شود، آدرس آن به یک صفحه مرتبط ریدایرکت گردد.
 3. زمانی که شما درخواست مشاهده یک صفحه با یک آدرس (URL) مشخص را به وب سرور ارسال می‌کنید، وب سرور پس از بررسی درخواست، درصورتی که صفحه درخواست شده را در سرورِ وبسایت پیدا کند، آن را برای مشاهده کاربر، به مرورگر وی ارسال می‌کند.
 4. زمانی که شما درخواست مشاهده یک صفحه با یک آدرس (URL) مشخص را به وب سرور ارسال می‌کنید، وب سرور پس از بررسی درخواست، نمی‌تواند صفحه درخواست شده را در سرور پیدا کند. به همین دلیل خطای ۴۰۴ را به کاربر ارسال می‌کند تا او را از عدم وجود چنین صفحه‌ای مطلع سازد.
 5. ممکن است کاربر آدرس (URL) را به اشتباه وارد کند. در این صورت درحالی که کاربر منتظر مشاهده یا دریافت صفحه یا سایر منابع است، درواقع منبع دیگری را از وب سرور درخواست کرده است.
 6. ممکن است کاربر آدرس (URL) را به درستی وارد کرده باشد. اما به دلایلی، منبع مورد نظر از سرور وبسایت حذف شده باشد.
 7. ممکن است مسیر منبع مورد نظر، یا اسم آن در سرور تغییر داده شده باشد. در این صورت به احتمال زیاد بدون ارجاع به URL جدید، با داشتن URL قدیمی، نمی‌توانید منبع مورد نظر را درخواست کنید.

رفع خطای ۴۰۴

 1. بعضی از دلایل خطای ۴۰۴ واقعا نامعلوم است، حتی ممکن است که شما آدرس صفحه حذف شده را به صفحه دیگر ریدایرکت کرده باشید اما باز این اخطار نشان داده شود. بهتر است که چندبار دکمه Refresh یا F5 را چند بار بزنید تا اگر در کش سیستم وجود داشته باشد، از بین برود.
 2. آدرس صفحه یا URL را بررسی کنید. ممکن است به اشتباه تایپ یا نوشته شده باشد. حتی ممکن است در لینک هایی که در سایت قرار گرفته است، آدرس به اشتباهی نوشته شده باشد.
 3. کاربران وقتی آدرس دقیقی را نمی دانند، آن را در موتورها، جستجو می کنند. پس سعی کنید حتما آدرس خود با کلمات ساده ای بنویسید که در سریعا در موتورهای جستجو نشان داده شود. بنابراین یک جستجوی ساده در گوگل یا Bing می تواند کمکتان کند.
 4. از کاربران بخواهید که کش مرورگر خود را پاک کنند. چون بعضی از آدرس ها در کش قرار می گیرند و صفحات قبلی را نشان می دهند.
 5. کاربران اگر نتوانند به هر دلیلی سایت را پیدا کنند، با مسئولین سایت تماس می گیرند. پس حتما از قبل اطلاع رسانی نمایید یا راه تماس با سایت را در مکان مناسب و قابل دید قرار دهید.
 6. اگر آنقدر عقب رفتید که به صفحه اصلی سایت رسیدید برای اطلاعاتی که به دنبالش هستید یک جستجو در سایت انجام دهید. اگر سایت قسمت جستجو نداشت سعی کنید با استفاده از لینک های موجود در قسمت دسته های سایت به عمق آن بروید و به دنبال مطلب مورد نظر خود بگردید.
 7. اگر صفحه مورد نظر خود را پیدا کردید بهتر است بوکمارک و یا قسمت لینک های محبوب خود را آپدیت کنید تا در آینده دوباره با خطای ۴۰۴ مواجه نشوید.
 8. اگر نشانه ای وجود دارد که به شما اطمینان می دهد خطای ۴۰۴ از طرف خودتان است، قسمت cache مرورگر خود را خالی کنید. برای مثال، اگر با گوشی خود می توانستید به آن لینک بروید اما با تبلت نمی توانستید پاک کردن cache مرورگر می تواند کمکتان کند. اگر پاک کردن قسمت cache کار نکرد شاید پاک کردن کوکی ها  (cookies ) و یا حداقل قسمتی که مربوط به آن سایت باشد کمکتان کند از خطای ۴۰۴ خلاص شوید.
 9. DNS servers را تغییر دهید که معمولا توسط کامپیوترتان استفاده می شود اما معمولا فقط اگر تمامی آن سایت به شما خطای ۴۰۴ می داد. مخصوصا اگر آن وب سایت برای دیگر افراد کار می کرد.

با ما همراه باشید

شرکت بلوط آی تی

۱۳۹۶/۱۱/۱۶ ۱۹:۰۰:۳۵۱۶ام بهمن ۱۳۹۶|فناوری اطلاعات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

19 − 12 =