زمان مطالعه : ۸ دقیقه

نام دامنه شرکت های ساختمانی چگونه انتخاب شود؟

نام دامنه شرکت های ساختمانی تاثیر عظیمی در سراسر وب از لحاظ میزان کلیک، از جستجو به نتایج رسانه های اجتماعی، به لینک های ارجاع، ترافیک تایپ شده، نام تجاری شرکت و تبلیغات آنلاین شرکت ساختمانی و پیمانکاری دارد. عوامل زیادی وجود دارد که نام دامنه شما روی برند و بازاریابی آنلاین شما تاثیر می گذارد و نمیتوان آن را نادیده گرفت .

دامنه چیست؟

برای داشتن نام دامنه برای شرکت ساختمانی یا پیمانکاری خود لازم است اول معنی دامنه را بدانید . دامنه یا دامین (Domain) نامی منحصر به فرد است که در دنیای اینترنت به وب سایت شما اختصاص داده می شود. در واقع کاربران یا بازدیدکنندگان سایت شما با استفاده از آدرس دامنه به سایت شما هدایت می شوند.
بطور مثال آدرس balootit.ir نامی منحصر به فرد است که بازدیدکنندگان با وارد نمودن این آدرس در مرورگر خود به وب سایت مروهاست هدایت می شوند.
نام دامنه ها عموما از دو بخش اصلی نام و پسوند تشکیل شده اند.

۱- بخش نام:

بخش نام را (بعنوان مثال baloot) می توانید بصورت دلخواه انتخاب نماید. البته توجه داشته باشید که در صورتی امکان ثبت این نام توسط شما می باشد که پیش از شما کسی آن را ثبت نکرده باشد و به اصطلاح دامنه آزاد باشد.

۲- بخش پسوند:

بخش پسوند بر اساس قوانین و روشهای بین المللی مشخص میشود. پسوندهای زیادی در دنیا وجود دارند که هرکدام برای اهداف خاصی به کار می روند.
بطور مثال پسوند.com  برای امور تجاری،  .tv برای شبکه های تلویزیونی،  .ir برای سایتهای ایرانی و .net  جهت شبکه و خدمات اینترنتی استفاده می شوند.
این مورد را نیز مد نظر داشته باشید که امروزه محدودیت خاصی برای استفاده از این پسوندها وجود ندارد. بطور مثال متداول ترین پسوند ها در سایت های ایرانی بدون در نظر گرفتن نوع شرکت و حیطه فعالیت آن، com و net و ir و … می باشند.
نام دامنه شرکت های ساختمانی
همچنین دامنه بر اساس پسوند به دو دسته اصلی تقسیم می گردد:

الف- دامنه های عمومی:

این پسوند ها برای ثبت و استفاده عموم قابل استفاده می باشند. ثبت این دامنه ها از طریق شرکت های ثبت کننده دامنه انجام می شود. این شرکت ها عموما با عنوان Registrar شناخته می شوند.

ب- دامنه های کشوری:

علاوه بر پسوند ها عمومی، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به درخواست پسوند دو حرفی با کد اختصاری کشور خود نمایند. بطور مثال این گونه پسوند در ایران بصورت .ir می باشد.
🔔 حتما بخوانید: نام دامنه و اهمیت آن در کسب و کار اینترنتی

نام دامنه شرکت های ساختمانی بر سئو تاثیر می گذارد؟

سعی کنید از کلمات کلیدی مرتبط با زمینه فعالیت خود در نام دامنه‌شرکت ساختمانی و پیمانکاری خود ، استفاده کنید. انتخاب چنین نام دامنه‌ای چند مزیت دارد:

 • از نظر سئو و رتبه بندی، به نفع وب سایت شماست.
 • برای کاربران مفهوم و قابل درک است.
 • به برند سازی تجارت شما کمک می کند.

سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید که کاربران در موتورهای جستجوگر به دنبالشان هستند. برای مثال، اگر در صنعت شیشه و بلوریجات فعالیت دارید، نام دامنه ای مانند iranglass.com یا glass.ir می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

در ضمن اگر کلمه کلیدی شما در ابتدای نام دامنه‌تان بیاید تاثیر آن بیشتر از وقتی خواهد بود که کلمه کلیدی موردنظرتان در ابتدای دامنه نباشد.

عواملی که گوکل در رتبه بندی به آن اهمیت میدهد:

سه عامل زیر در تعیین رتبه گیری یک سایت برای کلمات کلیدی پربازدید در گوگل اهمیت بالایی دارد و تعیین کننده هستند. بنابراین اگر سایت تازه تاسیسی دارید به این عوامل اهمیت دهید.

۱- تعداد بک لینک ها:

اولین عامل در تعیین کیفیت تعداد بکلینک ها است. این موضوع باعث مشکلات بسیاری برای سئو کاران تازه کار و ناشی شد. آنها با مشاهده رتبه گیری سریع سایت با افزایش بکلینک، کلیه فعالیت های سئو را به افزایش بکلینک خلاصه کرده و برای خود و مشتریانشان مشکلات عدیده ای ایجاد کرده اند.

۲- کیفیت بک لینک ها:

اعتبار سایت های بکلینک دهنده از نظر گوگل اهیمت دارد و میزان اعتبار سایت های بکلینک دهنده در رتبه گیری سایت اهمیت زیادی دارد.

۳- تعداد مخاطب مراجعه کننده به سایت:

میزان مخاطبی که از گوگل به سیایت شما مراجعه می کند، از عوامل بسیار مهم در تعیین رتبه یک سایت در گوگل است.

ویژگی های یک دامنه خوب:

۱ – دامنه ماندگار

خصوصیات یک دامنه ماندگار:

 • دامنه حتی الامکان کوتاه باشد.
 • تایپ آن در مرورگر ساده باشد.
 • به خاطر ماندنی باشد.

۲ – دامنه ای با کلمات کلیدی

متخصصین وب برای انتخاب یک دامنه خوب باید بین جذاب و منحصر به فرد بودن دامنه و استفاده از کلمات کلیدی توازن برقرار کنند. استفاده از کلمات کلیدی در دامنه وب سایت دو مزیت دارد؛

الف : خود نام دامنه وب سایت نیز به عنوان عاملی برای افزایش رنک عمل می کند.

ب : احتمال زیادی وجود دارد که کاربران برای جستجو از کلمه کلیدی ای که در نام دامنه وجود دارد، استفاده کنند که این کار ترافیک وب سایت را افزایش می دهد.

۳- خط فاصله ها

اگر نام دامنه شما شامل دوکلمه یا بیشتر باشد، استفاده از خط فاصله بین کلمات می تواند تاثیر منفی در رنکینگ یک سایت داشته باشد. بنابراین سعی کنید بیش از یک خط فاصله در نام دامنه استفاده نشود.

۴ – انتخاب پسوند مناسب

بعد از انتخاب نام دامنه، پسوندهای زیادی برای ثبت وجود دارند مانند .com ، .biz ،.info  و… که بهترین گزینه استفاده از پسوند .com است. هر کشوری یک پسوند اختصاصی برای خود نیز دارد مانند ir برای ایران است.

۵ – منحصر به فرد بودن نام دامنه

داشتن سایتی که با سایت محبوب و پر بازدید کننده شخص دیگری اشتباه گرفته شود، یک فاجعه است. بنابراین هیچ وقت نباید نام دامنه به گونه ای انتخاب شود که با نام دامنه شخصی دیگر مشابه باشد

🔔 حتما بخوانید: چگونه یک دامنه خوب انتخاب کنیم؟

نکات مهم در انتخاب نام دامنه شرکت های ساختمانی

 • طول دامنه نباید بیش از ۱۵ کاراکتر باشد و هرچه طول دامنه کمتر باشد بهتر است.
 • از نام تجاری خود در دامنه استفاده کنید و سئو را به محتوای مفید خود بسپارید.
 • از واژگانی که هجی کردن آنها مشکل است بپرهیزید.
 • از کلماتی که در هنگام نوشتار ممکن است به روش‌های مختلف نوشته شود ، بپرهیزید.
 • از اعداد در بین کلمات نام دامنه استفاده نکنید.
 • از نام دامنه‌هایی که مشابه آن در اینترنت زیاد است ، بپرهیزید.
 • در صورت نیاز استفاده از دامنه‌هایی با ترکیب دو یا سه واژه مشکلی ندارد.
 • نام دامنه خود را ساده انتخاب کنید تا همه افراد با سطح تحصیلی مختلف بتوانند از آن استفاده کنند.
 • کلمات را مطابق با زبان خود انتخاب کنید و اصراری به برگرداندن آن به انگلیسی و یا فارسی نداشته باشید.
 • ترجیحاً از کاراکتر – برای جداسازی واژگان در دامنه استفاده نکنید.
 • پسوند دامنه را نسبت به فعالیت وب سایت خود انتخاب کنید.

موارد بالا ، نکاتی است که با رعایت آنها می‌توان گفت یک نامه دامنه مناسب برای شما بدست خواهد آمد که با فعالیت مداوم وب سایت و تولید محتوای معتبر ، باعث برندسازی و همچنین تأثیرات مثبت در سئو سایت شما خواهد شد.

استفاده از پسوند مناسب در دامنه شرکت های ساختمانی

پسوند ها، همان کلمات اختصاری هستند که در انتهای نام دامنه قرار می گیرند، مانند .com، .net و … . هر کدام از این پسوند های دامنه، استفاده خاص خود را دارند و مربوط به تجارت خاصی می شوند. هم اکنون .com که مخفف عبارت company (یا Commercial) است، محبوب ترین پسوند دامنه در جهان به شمار می آید، اما به دلیل ثبت دامنه های .com بسیار، پیدا کردن نام دامنه ای کوتاه و خوب با این پسوند، دشوار است.

اخیراً پسوند های دامنه جالبی، مختص به یک کسب و کار خاص ایجاد شده اند، مانند .photography که مخصوص عکاسان است. درست است که استفاده از این نوع دامنه ها مرسوم نیست، اما می توان دامنه خوبی با آنها ایجاد کرد.

در زیر به برخی از پسوند های دامنه مشهور اشاره می کنیم:

 1.  .com : این پسوند مخفف عبارت Company یا Commercial (تبلیغات) است.
 2. .net : مخفف کلمه Network است که بیشتر سایت های اینترنتی و مسائل فنی مرتبط با آن، از این پسوند استفاده می کنند.
 3. .org : مخفف کلمه Organization است و بیشتر سازمان های غیر انتفاعی و غیر تبلیغاتی از آن استفاده می کنند.
 4. .biz : مخفف کلمه Business است که بیشتر برای فعالیت های تجاری و تبلیغاتی استفاده می شود.
 5. .me : از این پسوند برای وب سایت های شخصی و رزومه مانند استفاده می شود.
 6. .ir : این پسوند مخصوص وب سایت های ایرانی است. همۀ کشورهای جهان یک پسوند برای خود دارند که برای ایران پسوند .ir استفاده شده است.