یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد. در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می کنند.

ای نماد چیست ؟

لازمه حیات فروشگاه های اینترنتی، ایجاد اعتماد بین کاربران می باشد. بهترین روش برای جلب اعتماد کاربران برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، ای نماد است. ای نماد یک تاییده برای فروشگاه های اینترنتی است . در واقع این ماد، تضمین کننده قانونی بودن فعالیت های یک وب سایت تجاری است و اگر مالک سایتی از قوانین موجود تخطی نماید، شما می توانید از آن به این سازمان شکایت نمایید.

چرا کاربران به دنبال ای نماد هستند ؟

مهمترین عوامل مراجعه کاربران در سایت های نماد دار را می توان به :

 1. مشخص بودن صاحب امتیاز
 2. وجود داشتن اطلاعاتی مثل آدرس پستی ، شماره تلفن ثابت ، پست الکترونیکی
 3. مشخص بودن مدت زمان اعتبار ای نماد
 4. میزان اعتبار سایت که ۱ستاره بودن یا ۲ ستاره بودن ای نماد می باشد
 5. مشخص بودن نوع کسب و کار
 6. گزارش تخلفات سایت
 7. زیر نظر بودن سازمان های دولتی که مهمترین آنهاست

حتما بخوانید : دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

کدام فروشگاه ها یا شرکت ها باید ماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) دریافت را کنند؟

از این ماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) بیشتر در سایت های B2C که قصد فروش محصول یا خدماتی را به مشتریان به صورت پرداخت آنلاین دارند. به عبارتی دیگر هر فروشگاه یا شرکتی که محصولات خود را به صورت آنلاین به فروش می رساند و برای پرداخت وجه به یک درگاه بانکی متصل می گردد، حتما باید ای نماد داشته باشد.

مزیت داشتن ای نماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) چیست؟

 1. افزایش اعتماد کاربران و خرید محصولات و خدمات شما
 2. دریافت درگاه بانکی
 3. معتبر شدن وب سایت
 4. افزایش میزان امنیت خرید
 5. امکان بستن قرارداد با شرکت های دیگر برای همکاری
 6. محفوظ ماندن حریم شخصی کاربران
 7. گارانتی محصولات و برگشتن پذیر بودن پول

حتما بخوانید : ۱۷ اشتباه در شروع یه کسب و کار جدید

شرایط گرفتن ای نماد چیست؟

برای دریافت ای نماد ( e نماد) شرکت و وب سایت باید شرایطی را داشته باشد.این شرایط باید مورد تایید وزرات صنعت معدن و تجارت ( مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ) باشد .فراموش نکنید برای گرفتن این نماد بصورت حضوری نمیتوانید اقدام کنید.تمامی کارها از باید طریق سایت این سازمان به آدرس enamad.ir صورت می پذیرد . برخی از مهمترین این شرایط عبارتند از :

 1. فقط شرکت ها و وب سایت هایی که در فرایند طراحی سایت آنها مبحث خرید و یا خدمات و یا خدمات فروش و پس از فروش آمده است  این نماد تعلق خواهد گرفت
 2. شرکت های که دارای اعتبار قانونی می باشد و به ثبت رسیده اند
 3. حتما دامنه وب سایت باید در اختیار شرکت یا مالک شرکت باشد و مدارک آن برای دریافت ای نماد ( e نماد ) لازم می باشد
 4. اگر برای دریافت ای نماد ( e نماد ) دو ستاره اقدام می نماییم، مدارک دریافت گواهینامه ssl نیز جهت ارائه نیاز می باشد
 5. اگر قرار است از طریق نماینده حقوقی شرکت این مراحل انجام شود، مدارک حقوقی وکالت نماینده نیز الزامی می باشد
 6. انطباق اطلاعات کالا و خدمات از نظر صحت و درستی آنها
 7. بررسی ضمانت نامه‎ها‎ و گارانتی محصولات و خدمات پس از فروش
 8. تعهد مالک کسب و کار برای پذیرش روند برگرداندن کالا و پس دادن پول مشتریان
 9. دریافت اطلاعات کامل مالک کسب و کار اعم از اطلاعات هویتی به همراه آدرس محل سکونت

لازم به ذکر است که اطلاعات شخصی و مالی، مالکان کسب و کارهای اینترنتی در نزد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران امانت است و به هیچ عنوان منتشر نمی شود. امنیت سایت توسط موسسه و مرکز ملی اعتماد مورد بررسی و نهایتا نماد اعتماد الکترونیکی به آن اهدا می‎شود.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ای نماد

متقاضیان حقیقی:

 1. تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 2. تعهدنامه شخصیت حقیقی

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری):

 1. تصویر آگهی روزنامه رسمی
 2. تصویر اصل اساسنامه
 3. آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 4. آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 5. آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت(در صورت وجود)
 6. تعهدنامه شخصیت حقوقی
 7. تصویر پروانه / مجوز فعالیت

حتما بخوانید : ۵ روش آسان برای رفع ریپورت تلگرام

چند نوع ای نماد وجود دارد؟

نماد الکترونیکی به سه نوع موقت، تک ستاره و ۲ ستاره تقسیم می‎شوند که هر یک ویژگی‎ها‎ی منحصر به فرد خود را دارند. اخذ این نمادها مستلزم انطباق آنها با فروشگاه اینترنتی است. هنگامی که متقاضیان درخواست خود را جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ارائه می‎دهند، درخواست آنها مورد ارزیابی و بررسی قرار می‎گیرد. پس از تایید حوزه فعالیت فروشگاه، نماد موقت به آن اهدا و در صورت انطباق بیشتر معیارها، نماد تک ستاره و سپس ۲ ستاره به فروشگاه اینترنتی داده می‎شود. نماد اعتماد الکترونیکی یک سال اعتبار دارد.

ثبت نام و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به شکل زیر است:

۱. ثبت نام در ای نماد

ابتدا به آدرس https://enamad.ir/Panel مراجعه کنید و برروی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک نمایید. سپس نوع دریافت نماد الکترونیک را به صورت شخص حقیقی  یا شخص حقوقی (شخص حقوقی به شرکتها و نهادها و موسسات اطلاق می‌شود) مشخص کنید.

در گام بعدی اطلاعات خودتان از جمله نام و نام خانوادگی، کد ملی، شناسه کاربری و رمز عبور را وارد کنید. و تیک دو گزینه پایین را بزنید و برروی دکمه تایید کلیک نمایید.

مرحله اول در دریافت ای نماد

در اینجا یک ایمیل حاوی لینک فعالسازی به آدرس وارد شده در فرم ثبت نام، ارسال می‌شود. روی لینک فعالسازی کلیک کنید تا حساب کاربری‌تان فعال شود.

۲. تکمیل اطلاعات

بعد از ثبت نام و ورود به پنل کاربری ای نماد، به بخش تکمیل اطلاعات بروید و روی زیر منوی تکمیل فرم اطلاعات کلیک کنید. در این قسمت باید مشخصات شخصی خود را به طور کامل وارد نمایید.

مرحله دوم در گرفتن ای نماد

بعد از تکمیل فرم به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که باید تصویر اسکن شده صفحۀ اول شناسنامه، تصویر پرسنلی و تصویر کارت پایان خدمت (در صورت لزوم) را بارگذاری کنید. از میان مدارک خواسته شده تنها تصویر صفحه‌ی اول شناسنامه اجباری بوده و مابقی اختیاری هستند. همچنین توجه داشته باشید پسوند فایل شما باید jpg  یا png  و حجم آن از ۱۰۰۰ کیلوبایت کمتر باشد.

مرحله سوم در دریافت ای نماد

سپس در گام بعدی اطلاعات تماس از جمله تلفن همراه و تلفن ثابت خود را وارد کنید و از طریق دستورالعمل‌های ذکر شده، عملیات احراز هویت را انجام دهید.

۳. افزودن کسب و کار

در این مرحله کسب و کار خودتان را وارد سامانه ای نماد کنید. بدین منظور از منوی کسب و کار به بخش افزودن کسب و کار مراجعه نمایید و مشخصات خواسته شده را با دقت وارد کنید.

در قسمت اطلاعات جهت بررسی فرایند خرید باید یک نام کاربری و رمز عبور آزمایشی در فروشگاه خود بسازید و آن را در اینجا وارد نمایید.

مرحله چهارم در دیافت ای نماد

۴. تأییدیه فنی

تأییدیه فنی به معنی تایید صحت مالکیت فروشگاه توسط شما می‌باشد؛ این کار به چهار روش انجام می‌شود که می‌توانید به دلخواه یکی را انتخاب کنید و انجام دهید. بدین منظور از منوی مدیریت کسب و کار، در مقابل نام دامنه سایت‌تان، بر روی لینک تأییدیه فنی کلیک نمایید.

مرحله 5 در دیافت ای نماد

۵. احراز صحت اطلاعات کسب و کار

در این مرحله آدرس فروشگاه متقاضی دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به وسیله ارسال بسته پستی چک می‌شود (موظف هستید قبل از ارسال بسته هزینه آن را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید). محتوای بسته پستی یک کد است که می باید بعد از دریافت آن را در سامانه نماد و در بخش مدیریت کسب و کار » تایید صحت آدرس محل کسب و کار، وارد کنید. همچنین در قسمت‌های دیگر صفحه ایمیل و تلفن کسب و کار خودتان را وارد نمایید و عملیات احراز اطلاعات را انجام دهید.

در بسته ارسال شده علاوه بر کد، تعهدنامه نماد در بسته موجود می‌باشد که باید این تعهدنامه را تکمیل کرده و سپس با حضور در دفاتر اسناد رسمی امضا نمایید.

۶. تکمیل فرم نظرسنجی

در اینجا باید در نظرسنجی سازمان توسعه تجارت الکترونیک شرکت کرده و اطلاعاتی از زمینه فعالیت خود و تعداد افراد مشغول در کسب و کارتان ارائه نمایید. صحت اطلاعات وارد شده در این مرحله بررسی نمی‌شود و ظاهراً این نظرسنجی برای آمار و تحقیقات بازار صورت می‌گیرد.

۷. بررسی چک‌لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

قبل از ارسال پرونده برای کارشناسان ای نماد، بررسی کنید هر آنچه در این لیست آمده را رعایت کرده‌اید؛ چرا که انجام ندادن یا ناقص بودن هر یک از این موارد موجب وقفه در روند اخذ نماد اعتماد الکترونیکی می‌شود. لازم به ذکر است هربار بررسی پرونده توسط کارشناس بین یک تا هفت روز به طول می‌انجامد.

مرحله 6 در دریافت ای نماد

۸. بررسی مدارک فیزیکی

بعد از تایید، کارشناس سامانۀ ای نماد نیاز به مدارک فیزیکی دارد تا بتواند نشان الکترونیک را صادر کند. شما می‌توانید بسته پستی تعهدنامه گواهی امضا به همراه تمامی مجوزات کپی برابر اصل شده و مهر شده دفتر اسناد رسمی  و مدارک مربوط را برای سازمان توسعه تجارت الکترونیک به آدرس تهران – صندوق پستی ۶۳۸۵- ۱۴۱۵۵ ارسال کنید . سپس کد مرسوله را به کارشناسان اعلام نمایید.

تبریک میگم! شما پس از بررسی‌های لازم، ای نماد سایت خودرا دریافت کرده . می‌توانید کد لوگوی نماد اعتماد را در سایت خود قرار دهید.

 

با ما در تماس باشید

شرکت بلوط آی تی