تعاریف، اصطلاحات و واژه نامه سئو برای همه کاربران

واژه نامه سئو به شما کاربران کمک میکند تعریف ساده برخی از اصطلاحات رایج در امر سئو و تولید محتوا را یاد گرفته و برای سهولت این کلمات را به ترتیب حروف الفبا انگلیسی در اختیارتان قرارداده ایم .

#

۳۰۱ REDIRECT (ریدایرکت ۳۰۱) :

ابتدا بیایید راجع به تغییر مسئیر (redirecting) به طور کلی صحبت کنیم. تغییر مسیر یا ریدایرکت شدن زمانی رخ میدهد که شما از یک صفحه خاص بازدید میکنید و بیدرنگ پس از آن به صورت خودکار به یک صفحه دیگر با آدرسی دیگر تغییر مسیر داده خواهید شد .
اساسا، دو نوع تغییر مسیر وجود دارد: موقت و دائمی. از نقطه نظر کاربران، هیچ تفاوتی بین آنها نیست. اما از منظر موتورهای جستجو بین آنها تفاوت هایی وجود دارد. تغییر مسیر ۳۰۱ یک تغییر مسیر دائمی است. این بدان معنی است که هر چه آن صفحه دارای رنک باشد باید به آدرس جدید منتقل گردد ( با تغییر مس یر موقت این امر رخ نخواهد داد.)

A

ADWORDS

برنامه تبلیغات در گوگل به ازای هر کلیک، راهی معمول در تبلیغات مقدماتی وبسایت است .

ADWORDS SITE (MFA)

ساخته شده برای تبلیغات ادسنس گوگل – وبسایت هایی که از ابتدا به عنوان مکانی برای تبلیغات گوگل ادوردز طراحی شده اند. این معمولا (نه همواره) چیز بدی است. مانند آن دسته از برنامه های تلویزیونی که معمولا برای تبلیغات ساخته میشود .

AFFILIATE

محصولات یا سرویس های حامی سایت معمولا توسط یک سایت یا کسب و کار دیگر در ازای کمسیون یا یک مبلغ به فروش میرسند .

ALT TAG

یک ویژگی HTML برچسب عکس میباشد. برچسب عکس مسئول نمایش عکسه ا است. برچسب/ویژگی alt نوشتهای است که در هنگام عدم نمایش (بارگذاری )عکس به نمایش در خواهد آمد(برای مثال اگر فایل از دست رفته باشد.)
برچسب alt دارای ارزش سئو نیز هست. موضوع این است که گوگل (حداقل در حال حاضر) نمیتواند آنچه در عکس وجود دارد را واقعا ببیند، اما می تواند برچسب alt را بخواند. راه بهتری برای مطلع ساختن گوگل از اینکه چه چیزی در عکس شما وجود دارد بجز استفاده از alt tag نیست .

ANALYTICS

برنامه ای که در جمع آوری و تحلیل داده هایی که در مورد استفاده از وبسایت موجود است، کمک می کند. گوگل آنالیتیکس برنامه رایگان، محبوب و غنی در این زمینه است .

ANCHOR TEXT

انکر تکست یا Anchor Text به کلمه ای گفته میشود که قابل کلیک کردن داشته باشد و یا HyperLink باشد.در مرورگرهای جدید و امروزی این قسمت با حالت آبی رنگ مشخص میباشد. انکر تکست در واقع همان قسمتی از یک لینک است که کاربر آن را مشاهده می کند و قادر است بر روی آن کلیک کند.
انکر تکست برای سئو بسیار مهم است. هر زمان که قصد دادن لینک به سایت خود را دارید، خوب است که ازکلید واژه های مرتبط به عنوان انکر تکست بهره گیرید .

AUTHORITY

مقدار اعتباری است که سایت به خاطر یک کوئری جستجوی خاص به دست می آورد. این مورد از نسبت اعتبار به اطمنیان لینک های ورودی از دیگر سایت های مطمئن بدست میآید .

AUTHORITY SITE

سایتی که لینکهای ورودی بسیاری از سایتهای مرتبط دارد. به خاطر لینک از سایت های معتبر، یک سایت با اتوریتی بالا معمولا اطمینان، پیج رنک و موقعیت بالاتری در نتایج جستجو دارد. ویکی پدیا یک مثال از سایتهای دارای اعتبار است .

B

BACKLINKS

بکلینک بسادگی یک لینک است که در سایت شخص دیگری قرار دارد و کاربر با کلیک بر روی آن به سایت شما باز میگردد . بک لینکها یکی از مهمتری عوامل سئئو هسئتند . گرفتن بکلینک های فراوان با انکر تکست مرتبط، سریعترین راه بهبود رنک در موتورهای جستجو به شمار میآید .

BLACK HAT SEO (سئوی کلاه سیاه)

مانند هر چیز دیگری، سئو نیز دارای جنبه تاریکی میباشد. سئوی کلاه سیاه نامی برای تمامی روش های سئوهست که با کارهای غیر اخلاقی یا فریبکاری همراه است و در طولانی مدت میتواند به وبسایت شما لطمه واردکند یا حتی باعث اخرا سایت از موتورهای جستجو گردد .

BLOG

یک وبسایت که محتوایی در یک بازه زمانی ارائه می دهد. محتوای سایت ممکن است ربطی به زمان نداشته باشند.اکثر وبلاگ ها از سیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس بجای وب پیج های ساخته شده فردی استفاده میکنند. به این خاطر نویسنده بلاگ می تواند بجای تمرکز روی کد نویسی سایت روی محتوا تمرکز نماید .

BOT (ROBOT,SPIDER,CRAWLER)

یک برنامه که یک وظیفه را کم و بیش بصورت خودکار انجام می دهد. موتورهای جستجو از رباتها برای یافتن و اضافه کردن صفحات وب به فهرست جستجوی خود استفاده می کنند. اسپمرها اغلب از رباتها برای تخریب محتوایی، برای هدف بهره برداری ) دزدی ادبی مطالب بهره می برند .

BOUNCE RATE

درصد کاربرانی که وارد یک سایت می شوند و بدون اینکه صفحه دیگری را مشاهده کنند آن را ترک میکنند .

BREED CRUMBS

ناوبری وبسایت در یک نوار افقی در بالای محتوای اصلی که به کاربران در جهت درک اینکه در کجای وبسایت هستند کمک میکند و اینکه چطور می توانند به شاخه اصلی باز گردند. برای مشاهد بردکرامب این صفحه، بالای عنوان را ببینید .

C

CANONICAL ISSUES (محتوای تکراری)

canon= مشروع یا نسخه اصلی – اغلب اجتناب از محتوای تکراری غیر ممکن است، بخصوص با استفاده ازسیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس، و همچنین واقعیتی که www.site.com ، stie.com و
www.site.com/index.htm هر سه به عنوای محتوای تکراری توسط موتورهای جستجو دیده خواهند شد.
اگر چه کمی سخت است که باور کنیم که موتورهای جستجو در این حد نیز خبره نیستند. این مشکلات با راههای مختلفی میتوانند حل گردند – با استفاده از متا تگ noindex در صفحه های غیر اصلی و تغییر مسیر ۳۰۱ به صفحات اصلی .

CANONICAL TAG

یک المان لینک HTML است که به وبمسترها اجازه میدهد که موتورهای جستجو را از صفحاتی با محتوای تکراری که ایجاد کرده اند، مطلع نمایند. این برچسب در بخش Head ساختار HTML شما قرار خواهد گرفت.این برچسب بیان میکند که صفحه حاضر یک کپی از صفحهای است که آدرس آن در برچسب canonical وجوددارد.(href) ایده اصلی این است که زمانیکه یک موتور جستجو این برچسب را می بیند به صفحه رنک ندهد، اما تمامی رنک را به صفحه کانونیکال منتقل کند. بنابراین ذاتا بسیار شبیه تغییر مسیر ۳۰۱ میباشد .

CLICK FRAUD

کلیک های نامناسب روی یک تبلیغ PPC معمولا توسط ناشر یا عواملش برای بدست آوردن سود ناحق . Click fraud یک مش کل بزرگ برای آژانسهای تبلیغاتی مانند گوگل است، زیرا اطمینان تبلیغ دهندگان را کاهش میدهد که آیا پولی که برای تبلیغ خر میکنند عادلانه میباشد و یا خیر .

CLOAK

در این تکنیک، محتوایی که به موتورهای جستجو داده میشود با آنچه افراد میبینند متفاوت است. این تاکتیک کلاه سیاه دارای مجازات مرگ برای سایت یا دامنه است و از نتایج موتورهای جستجو منع خواهد شد .

CLOAKING (PAGE CLOAKING)

به گرفتن و ساختن یک  صفحه وب بصورتی که محتوای مختلفی را به مردم و موتورهای جستجو نشان دهد ، cloaking میگویند. به این طریق ، حداقل از لحاظ تئوری می توانید رنک خوبی برای کلیدواژه های دلخواه خود بگیرید  ( با ارائه یک صفحه بهینه شده به رباتها ) و سپس ارائه پیشنهاد و محتوای غیر مرتبط به افراد واقعی . درحالیکه این کار از نقطه نظر بازاریابی ممکن است جوابگو باشد ، ممکن است سایت شما در حالت پنالتی و یا حتی اخراج سریع از موتورهای جستجو قرار دهد .

CMS

سیستم مدیریت محتوا – برنامه تحت وبی مانند وردپرس یا جوملا، که تمام وظایف وبمسترها را از تولید محتوا جدامینماید ، بنابراین یک تولید کننده محتوا می تواند بدون یادگیری یا حتی فهمیدن مهارتهای کد نویسی، تاثیرگذار باشد .

CODE SWAPPING

( طعمه و تعوی نقش ) تغییر محتوا پس از اینکه رنک بالا بدست آمد .

COMMENT SPAM

نوشتن نظرات در وبلاگ برای هدف تولید لینک به سایتهای دیگر. این دلیلی است که بسیاری از بلاگها ازگذاشتن لینک در نظرات جلوگیری میکنند .

CONTENT (TEXT,COPY)

یک بخش از صفحه وب که برای داشتن ارزش و مورد توجه بودن کاربر در نظر گرفته می شود. تبلیغات ، ناوبری ، برندسازی و تکیه کلام ها معمولا به عنوان محتوا در نظر گرفته نمیشوند .

CONVERSION (GOAL)

دستیابی به یک هدف قابل سنجش. اضافه کردن کلیکها، ثبت نامها و فروشها مثالهایی از تبدیلات هستند .

CONVERSION RATE

درصد کاربرانی که تبدیل شده اند .

CPC هزینه بابت کلیک

نرخی که بابت هر کلیک برای تبلیغدهنده ی پرداخت به ازای هر کلیک، پرداخت میشود .

CPM

(هزینه بابت ۱۰۰۰ تاثیرگذاری) یک معیار قابل اندازه گیری برای تعیین ارزش / هزینه تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک .

D

DEEP LINKING

بگذارید از ویکی پدیا نقل قول کنم :
در اینترنت ، linking deep به معنی ساخت یک hyperlink است که بجای صفحه اصلی به یک صفحه یا عکسی در یک وبسایت خواهد رفت. این لینک ها لینک های عمیق خوانده می شوند . لینک های عمیق ارزش ویژه ای برای سئو دارند. لینک دادن به یک صفحه خاص در سایت شما با انکرتکست مناسب ، رنک این صفحات را بهبود خواهد داد. اساسا، ساخت لینک های عمیق جایی است که بازی سئو پیروز میشود یا شکست میخورد .

DIRECTORY

یک سایت که به صفحات فهرست وار اختصاص داده شده باشد. برای مثال یاهو یک دایرکتوری یا کتاب راهنما است .

DO-FOLLOW LINK

یک استاندارد لینک HTML است که دارای ویژگی rel=nofollow نمیباشد. لینک های do follow با ارزشترین لینکها از منظر سئو هستند .

DOMAIN NAME AND HOSTING

دامنه نام منحصر بفرد شما در اینترنت است . برای مثال دامنه وبلاگ ir می باشد. شما هم میتوانید یک دامنه ملی (IRR) یا بین المللی ثبت نمایید . هاستینگ یا هاست وب ، جایی است که سایت شما در وب ذخیره و نگهداری میشود . شما به یک وب هاست برای مالکیت وبسایت نیاز دارید .

DUPLICATE CONTENT

اگر دو صفحه مجزا در سایت خود دارید که محتوای یکسانی در آنها قرار دارد( یا محتوای بسیار مشابه ) پس دارای محتوای تکراری هستید. محتوای تکراری به عنوان یک چیز بد برای سئو شناخته می شود. گوگل سایت هایی که از محتوای یکسان بصورت دائم استفاده میکنند دوست ندارد و آنها را معمولا در حالت پنالتی قرار میدهد .

F

FEED

محتوایی که به کاربر با استفاده از وبسایتها یا برنامه های مخصوصی نظیر جمع آوری کننده های اخبار داده میشود .

FFA

(رایگان برای همه یک ) صفحه یا سایت با تعداد زیادی لینک به وبسایتهای غیر مرتبط، شامل تعدادی کمی یا بدون محتوای منحصر بفرد. مزرعه لینک تنها برای اسپایدرهای موتورهای جستجو در نظر گرفته میشود و ارزش کمی برای کاربران انسانی دارد و شاید بتوان گفت که ارزشی ندارد ، و بنابراین توسط موتورهای جستجو نادیده گرفته میشود .

FRAMES

یک طرح صفحه وب که دو یا تعداد بیشتری سند در یک صفحه مشابه به نمایش در میآید ، هر کدام در فریم خود .فریمها برای سئو تاثیر منفی دارند. زیرا اسپایدرها معمولا در ناوبری آنها دچار مشکل میشوند. بعلاوه، بیشترکاربران فریمها را دوست ندارند، به این خاطر که مانند داشتن دو مانیتور کوچک است که هیچ یک صفحه کاملی ازاطلاعات را در یک زمان نشان نمیدهند .

G

GATEWAY PAGE

(صفحه درگاه ) یک صفحه وب که برای جذب ترافیک از یک موتور جستجو طراحی شده است که پس از جذب بهس ایت دیگر یا صفحه ای تغییر مسیر میدهد. یک صفحه درگاه کاملا مشابه کار cloak نیست اما تاثیر آن مشابه است که در آن کاربران و موتورهای جستجو محتوای دیگری خواهند دید .

GOOGLE BOMB

تلاش چندین وبمستر برای تغییر نتایج جستجوی گوگل معمولا برای اثر طنز آمیز. مثالهای مشهوری از بمبهای گوگل «miserable failure» – جر بوش و «greatest living American» – استیون کلبرت میباشد .

GOOGLE BOWLING

تلاش بد برای پایین آوردن رنک یک سایت با استفاده از ارسال لینک های آن از سایتهای بد و اسپم. بحث و جدل زیادی روی این قضیه وجود دارد که آیا این فقط یک افسانه و شایعه سئو است یا خیر .

GOOGLE DANCE

تغییر در SERPs که توس ط بروزرسانی پایگاه داده گوگل یا الگوریتم آن سبب میشود. دلیل نگرانی و حیرت بزرگ برای وبمسترهایی که وارد SERPs میگردند. یا مدت زمانی در زمان بروزرسانی ایندکس گوگل زمانی که دیتاسنترهای مختلف ، دارای داده های مختلفی هستند .

GOOGLEBOT

برنامه اسپایدرهای گوگل

GYM

گوگل – یاهو – مایکروسافت، سه بزرگ دنیای جستجو

H

HIT

زمانی استاندارد ترافیک وب در نظر گرفته می شد، اما حالا یک واژه بی معنی است که توسط مشاهده تاثیرگذاری صفحات به این منظور جایگزین شده است. یک Hit زمانی رخ میدهد که سرور یک شی را ارسال کند – اسناد،گرافیک، شامل فایلها و … بنابراین یک بازدید از صفحه میتواند hit های زیادی تولید کند .

HTML (HYPER TEXT MARKUP LANGUAGE)

دستورات یا نشانه گذاری که برای اضافه کردن قالببندی و قابلیت های وب به متن ساده برای استفاده در اینترنت،استفاده میشود . HTML زبان مادری موتورهای جستجو میباشد و بایست بطور کلی بشدت و بطور انحصاری پایبند به صفحات وب باشند .

HUB

صفحه تخصصی با محتوای باکیفیت که به صفحات مرتبط لینک شده است .

I

IMPRESSION

(بازدید صفحه ) واقعه ای که کاربر از یک صفحه وب یک بار دیدن میکند .

IN BOUND LINK (لینک درونی، لینک ورودی)

لینکهای inbound از صفحات وابسته به عنوان منبع اطمینان و پیج رنک هستند .

INDEX NOUN (اسم ایندکس)

یک پایگاه داده از صفحات وب و محتوای آنها که توسط موتورهای جستجو استفاده میشود .

INDEX VERB (فعل ایندکس)

اضافه کردن یک صفحه وب به فهرست ( ایندکس ) موتورهای جستجو

INDEXED PAGES (صفحات ایندکس شده)

صفحاتی روی یک سایت که فهرست (ایندکس) شده اند .

INLINK (لینکهای ورودی، لینکهای داخلی)

لینکهای inbound از صفحات مرتبط منبع اطمینان و پیج رنک هستند .

J

JOOMLA – جوملا

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) رایگان و متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت یک وبسایت و برنامه های قدرتمند آنلاین را می دهد.
جوملا تحت اجازه نامه بین المللی اجازه نامه GNU/GPL منتشر می شود.
جوملا بر اساس زبان php و تحت فرم ورکی با معماری MVC طراحی شده و برای ذخیره سازی داده ها با اکثر پایگاههای داده سازگاری دارد اما تکنولوژی اصلی پایگاه داده آن بر اساس MySQL است. قدرت جوملا درعین سادگی و کاربرپسندی موجب محبوبیت آن شده است. کار با جوملا نیاز به دانش برنامه نویسی ندارد، اما فریم ورک جوملا بستر مناسبی را برای توسعه دهندگان نیز فراهم می کند که موجب شده هزاران افزونه برای توسعه امکانات آن ساخته شود. جوملا بومی سازی شده و با زبان فارسی کاملا سازگار است.

K

KEYWORDS (کلیدواژه)

تعاریف مختلفی از کلیدواژه یا کلمه کلیدی وجود دارد. بگذارید آن تعریف که از نقطه نظر سئو مهم ا ت را برای شما بگویم .کلید واژه ها کلمات تک یا یک عبارت کامل از نقطه نظر سئو برای آن صفحه یا وبسایت اهمیت دارند .برای مثال، اگر من در حال نوشتن یک مقاله درباره بهترین ادوات باغبانی می باشم، کلیدواژه اصلی من میتواند ادوات باغبانی باشد. کلیدواژه ای است که میخواهم برای آن رنک بگیرم به این خاطر که می خواهم مردم این مقاله را زمانی که ادوات باغبانی را در گوگل جستجو میکنند، بیابند .مثال دیگر همین لیست میباشد. کلیدواژه اصلی اینجا واژه نامه سئو می باشد. چرا که میخواهم زمانیکه مردم عبارت واژه نامه سئو را در گوگل جستجو میکنند، این مقاله را بیابند .

KEYWORD CANNIBALIZATION

این مورد میتواند به سئوی سایت ما ضربه بزند. برای مثال شما در صفحه ای که کلمه کلیدی خاصی را مورد هدف قرار داده اید، اگر با همان کلمه کلیدی برای انکرتکست لینک به سایت یا صفحه ای دیگر استفاده کنید، رتبه صفحه شما کاهش کاهش پیدا میکند .

KEYWORD DENSITY

چگالی کلیدواژه یک عدد است تعداد و چگونگی تکرار یک عبارت خاص در یک متن را تعیین میکند. برای محاسبه آن، تنها بایست تعداد دفعاتی که کلیدواژه شما در متن تکرار شده را تقسیم بر تعداد کل کلمات متن نمایید، وسپس آن را در ۱۰۰ ضرب کنید. نتیجه نهایی به عنوان امتیاز به صورت درصد بیان میشود .چگالی کلیدواژه روی سئو تاثیرگذار می باشد . دلیلش این است که اگر عبارت گفته شده دارای امتیاز چگالی بالا باشد به این معنی است که عبارت به طور خاص در مورد آن موضوع میباشد، بنابراین ممکن است رنک خوبی برای آن عبارت بگیرد. متاسفانه این کار چندان بخوبی گذشته، در حال حاضر کار نمیکند .

KEYWORD KEYPHRASE

کلمه یا عبارتی که یک کاربر در موتور جستجو تایپ میکند .

KEYWORD RESEARCH

کار سختی برای تعیین آنکه کدام کلیدواژه ها برای هدفگیری مناسب هستند .

KEYWORD SPAM

(آسیب از کلیدواژه) چگالی بالای کلیدواژه نامناسب .

KEYWORD STUFFING

اگر یک متن تصادفی در انگلیسی انتخاب کنید، برخی واژه ها با تکرار بیشتری نسبت به بقیه بکار گرفته شده اند . برای مثال، کلمه ای ماند and : ، or با تکرار بیش تری به کار گرفته میشوند، در حالی که کلماتی مانند powerhouse: ، mushrooming به ندرت تکرار میشوند stuffing Keyword .به کاری گفته میشود که کلمه یا عبارتی را در یک متن بارها به کار ببریم. معمولا تا جایی که متن دیگر طبیعی به نظر نیاید،تمام این کار بدلیل افزایش چگالی کلیدواژه عبارت مورد نظر شماست .دیگر کار روی چگالی کلیدواژه چندان تاثیرگذار نیست، چرا که stuffing keyword کار میکند و اگر بیش ازحد از کلیدواژه ای استفاده کنید، موتورهای جستجو آن را غیرطبیعی طلقی میکنند .

L

LANDING PAGE

صفحه ای که کاربر پس از کلیک روی لینک در SERP (صفحه نتایج جستجوی گوگل ) به آن وارد میشود .

LATENT SEMANTIC INDEXING (LSI)

درک تعریف استاندارد LSI واقعا غیر ممکن است، بنابراین من آنرا اینجا مطرح نمیکنم. بجای آن یکتعریف قابل هضم ارائه میکنم .
LSI به عنوان یک عامل مهم برای موتورهای جستجو زمانی که به صفحه شما رنک میدهند، در نظرگرفته میشود. گفته شده که موتورهای جستجو محتوای صفحه شما را تجزیه و تحلیل میکنند و به دنبال کلیدواژه های LSI میگردند که کلیدواژه ی اصلی شما را پشتیبانی کند. اگر چنان کلیدواژه هایی را در صفحه شما بیابند، صفحه شما برای کلیدواژه اصلی رنک بهتری خواهد گرفت .کلیدواژه های LSI کلیدواژه هایی هستند که مشابه کلیدواژه اصلی شما می باشند. کلیدواژه هایی که معمولا در طول کلیدواژه اصلی شما در زبان طبیعی شما یافت خواهد شد .

برای مثال اگر کلیدواژه اصلی شماادوات باغبانی باشد و آن را بسیار در مقاله خود بکار برده اید، عالی خواهد شد اگر از کلیدواژه های LSI نظیر گیاهان ، باغ ، سبزیجات ، کاشت و … نیز استفاده کنید . اینها کلیدواژه هایی هستند که به طور طبیعی در یک مکالمه واقعی بکار گرفته میشود . به عبارت دیگر ، LSI راهی برای بررسی این است که آیا متن شما واقعی است یا تنها با کلیدواژه های تصادفی پر شده تا رنک بالایی کسب نماید .

LINK

یک المان روی یک صفحه وب که میتواند کلیک شود و باعث شود مرورگر یک صفحه دیگر یا بخش دیگری ازصفحه حاضر را باز نماید .

LINK BAIT

یک صفحه وب با هدف جذب لینکهای ورودی طراحی شده است که لینکهای ورودی اغلب از طریق شبکه های اجتماعی بدست میآیند .مانند طعمه ماهیگیری می باشد با این تفاوت که برای لینک ها ساخته شده است. اساسا، محتوایی است که سریعا همه گیر شده است linkbait . محتوایی که تعداد لینک های فراوانی را جذب خواهد کرد .ایجاد محتوای linkbait معمولا خیلی سخت است، اگرچه که مبانی آن ساده می باشد.

راه هایی هست که میتوانید انتخاب نمایید: ۱-ایجاد چیزی بسیار خنده دار، ۲- ایجاد چیزی با محتوای فوق العاده با کیفیت، ۳- ایجاد چیزی که ارزش فراوانی را به رایگان به ارمغان بیاورد .محتوای linkbait تنها نوشته نیست. ویدئوها، عکسها، گرافیک ها و صداها نیز به صورت یکسان کارخواهند نمود .

LINK BUILDING (لینک بیلدینگ)

این یکی از واژه های بزرگ سئو می باشد. ساخت لینک بسادگی یک فرایند گرفتن بکلینک به صفحه شما میباشد. برای مثال، اگر مقاله هایی در ezinearticles.com به چاپ می رسانید با یک لینک به سایت خود، بنابراین در حال ساخت لینک برای خود هستید .یک چیز دیگر، لینک بیلدینگ به عنوان مهمترین المان هر استراتژی سئو در نظر گرفته میشود. اگر می خواهیدکه یک صفحه با رنک بالا داشته باشید، بایست برای آن بکلینک بگیرید .

LING CONDOM

یکی از چندین راه جلوگیری از گذر لینک به صفحه دیگر، یا جلوگیری از نتایج مضر احتمالی در مورد نمایش یک سایت بد بوسیله یک لینک بیرونی یا یک لینک اسپم برای تضعیف محتوای تولید شده توسط کاربر .

LINK EXCHANGE

طرح یک اتصال دو طرفه اغلب با یک سایت متعلق به صفحات مرجع تسهیل میشود. تبادل لینک معمولا اجازه لینک شدن سایتهایی با محتوای کم یا بدون محتوا را میدهد و ارزشی به خود اضافه نمی کند. مراجع (دایرکتوری) با کیفیت معمولا توسط انسان برای اطمینان از وجود کیفیت ویرایش می شود .

LINK FARM

شبکه ای از سایت هاست که به یکدیگر برای هدف افزایش رنک و پیج رنک، لینک شده اند. بگذارید یک مثال مطرح کنم. اگر بخواهید یک مزرعه لینک ایجاد کنید (شما این کار را نکنید) ، برای مثال میتوانید ۴ وبسایت مختلف راه اندازی کنید. هر کدام در یک سرور مختلف. سپس صفحه #۱ را به صفحات #۲ ، #۳ و #۴ لینک کنید.صفحه #۲ را به صفحات #۱ ، #۳ و #۴ لینک کنید و به همین ترتیب …. اساسا، هر صفحه به هر صفحه دیگر لینک میشود.

زمانی که اینچنین شبکه ای تنها ۴۴ سایت در اختیار دارد، چندان قوی نمیباشد ، اما زمانی که صدهاو هزاران عدد از آنها وجود دارد (که غیر معمول نیز نیست) یک داستان کامل متفاوت است. امااین کار به عنوان تکنیک کلاه سئیاه در نظر گرفته میشود. وارد این کار نشوید ، مگر اینکه بخواهید سایت خودرا در شرایط پنالتی قرار دهید .

Link Juice

یا امتیاز لینک برای اندازه‌گیری قدرت لینک‌های خارجی است. در واقع هنگامی که یک وب‌سایت به شما لینک می‌دهد بخشی از اعتبار خود را در قالب این لینک به حساب شما واریز می‌کند و موجب افزایش اعتبار وب‌سایت شما می‌شود.

LINK LOVE

یک لینک بیرونی، که اطمینان و سبک باری را از هرگونه منع لینکی گذر میدهد(عبارت عامیانه بجای تبادل لینک ) .

LINK PARTNER (LING EXCHANGE ، RECIPROCAL LINKING)

دو سایت که به هم لینک(پیوند) شده اند. موتورهای جستجو اینها را به عنوان لینکهای با ارزش در نظر نمیگیرد ، به خاطر ذات تبادل لینک دو طرفه .

LINK POPULARITY

یک اندازه گیری ارزش یک سایت بر پایه تعداد و کیفیت سایتهایی که به آن لینک داده اند .

LINK SCULPTING

با استفاده از ویژگی nofollow یک لینک ، میتوانید برخی از لینک ها را در سایت خود از نقطه نظر سئو بی اهمیت کنید . بنابراین، با استفاده ماهرانه از این ویژگی، میتوانید پیج رنک برخی صفحات در سایت خود را مجددا ایجاد کنید. شما مشاهده پذیری برخی صفحات را با ایجاد لینکهای follow برای آنها افزایش میدهید و مشاهده پذیری دیگر صفحات را با لینک های nofollow  اهش میدهید. ( مشاهده پذیری برای موتورهای جستجو) تمام این تکنیک نیازمند تمرین فراوان و آگاهی است تا بصورت درست انجام شود. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که تاثیرگذاری آن نسبت به قبل به دلیل رویکرد جدید گوگل نسبت به لینکهای nofollow کاهش یافته است .

LINK SPAM (COMMENT SPAM)

لینکهای ناخواسته مانند آنهایی که در محتوای تولید شده کاربر نظیر دیدگاههای وبلاگها منشتر میشود .

LONG TAIL

عبارت های طولانیتر جستجو که اغلب کمتر نسبت به عبارات کوتاه، مورد هدف قرار میگیرند. برای مثال یک جستجو برای کلمه widgets ممکن است خیلی گسترده باشد درحالیکه عبارت red widgets with reverse threads یک عبارت جستجوی طولانی است. درصد بزرگی از همه جستجوها، جستجوهای عبارات طولانی میباشند .

LSI (LATENT SEMANTIC INDEXING)

این عبارت دهان پر کن تنها به معنی این است که موتورهای جستجو معمولا گروههای کلمات مشابه را در یک سند گروه بندی می کند. سئو این گروههای مشابه از کلمات را به عنوان «long tail» میشناسد. نکته مهم ایناست که احتمال دارد نتوانید رتبه خوبی برای کلمه «mortgage» داشته باشید. اما تقریبا ساده است که برای عبارت «second mortgage to finance monster truck team» رنک خوبی بدست آورد .

M

MASHUP

یک صفحه وب که در وهله اول شامل نرم افزار یک هدفه و دیگر برنامه های کوچک( وسایل و گجتها ) یا لینکهای ممکن به این برنامه ها می باشد . Mashup ها محتواهایی هستند که بسادگی و بسرعت تولید میشوند و اغلب مورد توجه کاربران هستند و میتوان یک Link bait مناسبی از آن ساخت. صفحات مجموعه ابزار، برخی اوقات mashups هستند .

META DESCRIPTION

یک توضیح کوتاه از وبلاگ/صفحه/مطلب است که بیشتر توسط موتورهای جستجو استفاده می شود. این توضیح در هیچ جای وبلاگ استفاده نمیشود .اینجا نحوه استفاده گوگل از آن را توضیح داده ایم. هر زمان که شخصی، عبارت خاصی را جستجو مینماید، گوگل تصمیم خواهد گرفت که کدام وبسایت ها و به چه ترتیبی بایست نمایش داده شوند.

برای هر وبسایت گوگل یک عنوان و یک توضیح کوتاه نمایش میدهد. گوگل دو راه برای قرار دادن این توضیحات در کنار هم دارد :اگر از وردپرس استفاده میکنید، پس توضیحات متا برای هر صفحه یا مطلب می تواند توسط افزونه In All Pack SEO One یا افزونه SEO YOAST تنظیم گردد .

META KEYWORDS

یک لیست از کلیدواژه ها و عبارت کلیدی برای هر وبلاگ/صفحه/مطلب می باشد که بیش تر توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار میگیرد .این روزها، بسیاری از مردم فکر میکنند که موتورهای جستجوی اصلی به این المان در زمان رنک دهی به وبسایتها توجهی نمیکنند. و شاید موضوع همین باشد. با این اوصاف، تنظیم کلیدواژه های مناسب هیچ ضرری به شما نخواهد رساند .

بنابراین، شامل کردن کلیدواژه اصلی در لیست کلیدواژههای متا ممکن است ایده خوبی باشد. برای این مطلب، من عبارات واژه نامه سئو و واژه نامه تخصصی سئو را در آن لیست قرار خواهم داد .اگر از وردپرس استفاده میکنید، میتوانید برای تنظیم کلیدواژه های متای هر صفحه، مطلب از افزونه های All Pack SEO One In یا SEO YOAST استفاده کنید .

META TAGS

برچسب های متا شامل دو المان اصلی هستند. توضیحات متا (Meta description) و کلیدواژه های متا(Meta Keywords). برچسبهای متا در بخش HEAD ساختار HTML صفحه شما جای میگیرند . اطلاعاتی که در آن برچسبها قرار دارد، معمولا برای کاربران با معنی نیست اما برای موتورهای جستجو معنادار است. به آنها کمک خواهد کرد که موضوع صفحه را تعیین کنند.

بنابراین ، شاید ارزش داشته باشد که آنها را به صورت دستی برای هر صفحه یا مطلب در سایت خود تنظیم کنید .اگر از وردپرس استفاده میکنید، میتوانید برای تنظیم کلیدواژه های متای هر صفحه، از افزونه های all in one seo park یا yoast seo استفاده کنید .

MFA

ساخته شده برای تبلیغات – وبسایت هایی که از پایه به عنوان مکانی برای تبلیغات ساخته میشوند. این وبسایتها معمولا (نه همیشه) چیز بدی هستند. برنامههای تلویزیونی معمولا MFA هستند .

MIRROR SITE

یک سایت کاملا یکسان (مشابه) با آدرس متفاوت .

MONETIZE

استخراج درآمد از یک سایت. آگهی های ادسنس یک راه ساده برای کسب درآمد از وبسایت هستند .

N

NATURAL LINKS

تمامی لینکهای صفحه شما به صورت طبیعی ایجاد شده اند و شما آنها را بصورت فعال ایجاد نکرده اید .برای مثال، اگر یک مطلب عالی نوشتید که در توئیتر به سرعت همه گیر شد و افراد فراوانی به آن لینک دادند، به این خاطر که آن را بسیار دوست داشتند، تمامی آن لینکها طبیعی محسوب میشوند .

NATURAL SEARCH RESULTS

نتایج موتورهای جستجویی که دارای اسپانسر نیستند یا به هر طریقی پولی پرداخت نکرده اند .

NOFOLLOW

 Nofollow یک واژه بسیار محبوب در سئوی امروز است. در حالیکه در واقع یک ویژگی دلخواه لینک محسوب میشود. اگرچه، دلخواه بودن آن، آن را بی اهمیت نمی نماید. در واقع، مهمترین ویژگی از نقطه نظر سئو محسوب میگردد .به صورت پیشفرض، همه لینکها، لینک های follow محسوب می شوند. این بدین معنی است که زمانی که یک موتور جستجو با یک لینک مواجه می شود، آن را دنبال میکند. بررسی میکند که به کجا خواهد رفت و اساسا آنرا به عنوان یک رای در نظر میگیرد.

یک رای توسط سایت لینک دهنده به وبسایتی که به آن لینک داده شده است. ویژگی nofollow به موتورهای جستجو میگوید که نبایست به این لینکها توجه کنند. -بدون رای – یعنی شما به سایتی که لینک میدهید، امتیاز نمیخواهید بدهید .

NOINDEX

یک دستور که یا در بخش Head صفحه وب یا در کد هر لینک یافت میشود که به رباتها دستور میدهد که صفحه یا آن لینک خاص را ایندکس(فهرست) نکند. یک نوع جلوگیری از لینک (Link Condom).

NON RECIPROCAL LINK

اگر سایت A به سایت B لینک دهد، اما سایت B به سایت A لینک ندهد، لینک به عنوان non reciprocal درنظر گرفته میشود. موتورهای جستجو به لینکهای غیرتبادلی (non reciprocal) ارزش بیش تری نسبت به لینکهای تبادلی میدهند، به این خاطر که آنها کمتر نتیجه ارتبای بین سایتها هستند .

O

OFF-PAGE SEO

دو المان اصلی سئو وجود دارد: درون صفحه و بیرون از صفحه. کارهای بیرون صفحه، هر کاری است که شما بیرون از صفحه برای بهبود رنک آن انجام میدهید .اساسا، اصلیترین المان سئو agep off ، ساخت لینک میباشد .

ON-PAGE SEO

دو المان اصلی سئو وجود دارد: درون صفحه و بیرون از صفحه. کارهای درون صفحه، هر کاری است که شما درون صفحه برای بهبود رنک آن انجام میدهید .این مورد شامل مواردی چون: تنظیم ساختار HTML ، بهبود برچسبهای عنوان و توضیحات، بهبود سرعت بارگذاری سایت، بررسی میزان استفاده کلیدواژه و چگالی آن، بهبود ساختار لینکهای داخلی (نحوه لینک شدن صفحات داخلی سایت شما با یکدیگر) و …

ORGANIC LINK

لینک های ارگانیک لینک هایی هستند که تنها بدلیل اینکه وبمستر آنها را به عنوان لینک های با ارزش برای کاربران در نظر گرفته، منتشر میشوند .

ORGANIC SEARCH

زمانی که گوگل را مشاهده میکنید، عبارتی را تایپ و دکمه جستجو را میفشارید، در حال جستجوی ارگانیک یا طبیعی هستید. بدست آوردن رنک بالا در نتایج جستجوی ارگانیک، تمام آن چیزی است که از سئوانتظار داریم .

ORGRANIC SEARCH RESULTS (NATURAL SEARCH RESULTS)

زمانی که در گوگل جستجو میکنید، نتایج معمولا به دو صورت نمایش داده میشوند. نتایج پولی یا همان تبلیغات گوگل که در کنار آنها عبارت ‘add’ یا ‘تبلیغ’ را نشان میدهد. و نتایج دیگر که به صورت طبیعی نمایش داده میشود و نتایج ارگانیک هستند. نتایج پولی یا همان تبلیغات گوگل معمولا در ابتدا و انتهای نتایج ارگانیک نمایش داده میشود .

P

PAGERANK

پیج رنک یا PR الگوریتمی است که ابتدا توسط لری پیج (یکی از دو خالق گوگل) برای محاسبه (اگرچه تخمین واژه بهتری میباشد.) اهمیت وبسایت مورد بحث، ایجاد شد. هیچکس ۱۰۰۰ درصد مطمئن نیست که این روش در واقع چطور کار میکند یا تمامی عوامل تاثیر گذار روی آن چه هستند، به این خاطر که گوگل چندان در این رابطه باز عمل نکرده است. اگرچه ، یکی از نظراتی که به صورت معمول مورد پذیرش است، این است که یکی ازعوامل تعیین کننده، تعداد بکلینک هایی است که یک سایت دارد و پیج رنک سایتی که به آن لینک داده است.

بنابراین، اساسا، هر چه تعداد لینک های بیشتری داشته باشید و هرچه پیج رنک این سایتهای لینک دهنده بالاتر باشد، پیج رنک شما نیز بهتر خواهد شد .جای تعجب نیست ولی صفحات با پیج رنک بالا معمولا صفحاتی هستند که در سطح اینترنت کاملا شناخته شده ومعروف هستند. برای مثال گوگل خود دارای پیج رنک ۱۰ میباشد ، فیسبوک دارای PR9 و یاهو نیزدارای PR9 است .البته از سال ۲۰۱۵ گوگل شاخص پیج رنک را بروزرسانی نکرده است و احتمالا فاتحه پیج رنک را خوانده است .

PAY FOR INCLUSION PFI

صدور صورت حساب برای شامل کردن یک وبسایت در یک موتور جستجو یا دایرکتوری (مرجع). درحالیکه بسیار رایج است ، معمولا چیزی که برای آن پرداخت شده، در نظر گرفتن سریع برای جلوگیری از ممنوعیت گوگل روی لینک های پولی میباشد .

PORTAL

یک سرویس وب که ویژگیهای گسترده ای را برای جلب کاربران ارائه میکند تا تبدیل به «Home Page» آنها در وب شوند. گوگل، یاهو و MSN پرتال هستند .

PPA (PAY PER ACTION)

بسیار مشابه PPC بجز اینکه ناشران زمانی پول را دریافت میکنند که کلیک منجر به تبدیل گردد .

PPC (PAY PER CLICK)

یک طرح تبلیغات متنی که آژانسهای تبلیغاتی مانند گوگل زمانی که یک کاربر روی آگهی هایشان کلیک میکند ، پول پرداخت میکند. ادوردز یک مثال از تبلیغات PPC میباشد .

PROPRIETARY METHOD (BULLSHIT, SNAKE OIL)

واژه فروش که اغلب توسط سرویس دهندگان سئو برای رساندن این مفهوم که آنها میتوانند یک کار منحصر بفرد برای رسیدن به رنک بالا انجام دهند .

R

REDIRECT

روشهای مختلفی که برای تغییر آدرس ص فحه فرود زمانی که یک س ایت به یک آدرس (دامنه) جدید تغییر نام یافته یا در مورد درگاه .

ROBOTS.TXT

این یک فایل است. فایلی که بخصوص برای سئو اهمیت دارد. به موتورهای جستجو خواهد گفت که کدام بخش از سایت شما برای آنها ممنوع میباشد. محدود کردن موتورهای جستجو از دسترسی به برخی صفحات، ممکن است ابتدا چندان خوشایند بنظر نرسد ، اما در واقع یک چیز با ارزش است. اول از همه ، شما می توانید تمامی صفحات مدیریتی خود را از فهرست شدن (ایندکس شدن) جدا نمایید (برای مثال، صفحاتی که در بخشهای -wp admin وبلاگ وردپرس شما وجود دارد .)

همچنین میتوانید از آن برای جلوگیری موتورهای جستجو از دیدن محتوای تکرار سایت خود استفاده کنید. کاریکه انجام میدهید برای مثال ، جلوگیری کردن از دسترسی به بخش دسته بندی در وبلاگ شماست ، بنابراین تنهابرچسبها فهرست (ایندکس) خواهند شد ، و یا برعکس این قضیه Robots.txt فایل بسیار مفیدی در سئو است .

ROI بازگشت سرمایه

یکی از کاربردهای نرم افزار آنالیتیکس، آنالیز و تعیین میزان بازگشت سرمایه است و همچنین هزینه/سود طرح های مختلف .

S

SANDBOX, SUPPLEMENTAL INDEX

اعتقاد بر این است که گوگل یک فهر ت دوم به نام sandbox دارد)یا فهرست مکمل( . هر صفحه جدیدی به صورت مستقیم وارد فهرست اصلی نمیشود. برخی از آنها داخل sandbox گذاشته میشوند تا گوگل تصمیم بگیرد که آنها ارزشی برای نمایش در فهرست اصلی دارند. فهرستی که شما با هر بار جستجو در گوگل آنرا مشاهده میکنید. وبسایتهایی که در sandbox قرار دارند، برای جستجوهای عادی به نمایش در نخواهند آمد.این بدین معنی است که بودن در sandbox بدترین چیزی است که ممکن برای سایت شما رخ دهد .

SEARCH ENGINE

چیزی که در google.com میبینید، یک موتور جستجور است. اساسا، موتورهای جستجو ، نرم افزار هستند . وظیفه اصلی آنها جستجو در اینترنت برای عبارت داده شده است. موتورهای جستجو دارای یک الگوریتم خاص برای این کار هستند. این الگوریتمها راهی برای تصمیمگیری این موضوع که کدام سایت بایست ابتدا درنتایج جستجو به نمایش در آیند، دارند (کدام سایت بیشترین ارتبای را دارد.)

الگوریتم دقیقی که موتورهای جستجو استفاده میکنند در اختیار عموم قرار نگرفته است. و این دلیل آن است که افراد درگیر با سئو تنها میتوانند در مورد چیزی که بایست برای بهبود رنک سایت انجام دهند، حدس هایی بزنند .جای تعجب نیست، بزرگترین و مورد احترامترین موتور جستجو، گوگل است .

SEARCH ENGINE SPAM

صفحاتی که ایجاد میشوند تا باعث شوند موتورهای جستجو ، نتایج نامناسب یا با ارتباط کمتری را ارائه دهند. بهینه کننده های موتور جستجو گاهی بطور ناعادلانه به عنوان اسمپر شناخته میشوند. البته که گاهی واقعا نیز هستند .

SEM

مخفف بازاریابی موتور جستجو میباشد. به عبارت دیگر به معنی بازاریابی از طریق موتورهای جستجو است. بازاریابی یا ترویج محصولات یا سرویسهای شما از طریق موتورهای جستجو میتواند از دو طریق انجام بگیرد. یا سایت خود را بهینه میکنید، بنابراین در یک نقطه بالا و بصورت نتایج ارگانیک نمایش داده میشود، یا برای کلیک پول پرداخت میکنید و از تبلیغات گوگل اس تفاده میکنید، که در این صورت سایت شما در بخش اسپانسر شده لیست خواهد شد .

SEO

مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو است. کار بهبود رنک شما در موتورهای جستجو برای کلیدواژه هارا سئو گویند. زمانی که سئو انجام میدهید ، بایست از هر دو سئو درون و برون صفحه ای مراقبت کنید. وظایف واقعی که بایست انجام گیرند ، تقریبا هر روز در حال تغییر هستند. چیزی که دیروز به خوبی کار میکرده ممکن است فردا درست کار نکند. این واقعیت سئو میباشد. این دلیل این امر است که سئو هیچوقت وظیفه ای تک زمانی نبوده و همواره کاری ادامه دار است .

SERP

مخفف صفحه نتایج موتور جستجو میباشد  (Search Engine Results Pages) این صفحه ای است که زمانی که برای کلید واژه ای در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو، جستجو میکند به نمایش درمی آید .

SITE MAP

یک صفحه یا گروهی از صفحات ساختار یافته که به هر صفحه در دسترس کاربران لینک میدهد و خوشبختانه استفاده از سایت را با روشن نمودن ساختار سایت برای کاربران، بهبود میبخشد. یک نقشه سایت XML اغلب در شاخه اصلی یک سایت برای کمک به موتورهای جستجو برای یافتن تمامی صفحات سایت، قرار میگیرد .

SMM (SOCIAL MEDIA MARKETING)

ترویج و بسایت یا برند از طریق رسانه های اجتماعی .

SMP (SOCIAL MEDIA POISONING)

یک اصطلاح ابداعی توسط Rand Fishkin– هر کدام (احتمالا غیر قانونی) از تکنیک های کلاه سیاه طراحی شده برای دلالت کردن یک رقیب به عنوان یک اسپمر – برای مثال، اسپم کردن در نظرات وبلاگ با نام یک برند یا رقیب.

SMWC (SLAPPING MYSELF WITH CELERY)

یک واکنش شدید مشابه یک تف انداختن را نشان میدهد اما با حالتی به شکل مد روز. اغلب با دیگر کلمات  یک واکنش ش دید مش ابه یک اختصاری تعجبی ترکیب میشود . – WTF/SMWC یا شاید ROTFL/SMWC.

SOCIAL BOOKMARK

یک فرم از رسانه اجتماعی که در آن بوکمارک کاربران برای دسترسی عموم جمع آوری میشود .

SOCIAL MEDIA MARKETING (SMM)

ترویج وب سایت یا برند از طریق رسانه اجتماعی

SOCIAL MEDIA POISONING (SMP)

یک اصطلاح ابداعی توسط Rand Fishkin است– هر کدام(احتمالا غیر قانونی) از تکنیک های کلاه سیاه است که از آن برای اسپمر نشان دادن رقیب استفاده می شود – برای مثال، اسپم کردن در نظرات وبلاگ با نام یک برند یا رقیب .

SOCIAL MEDIA

تکنولوژی های مختلف آنلاین که توس ط مردم برای اش تراک گذاری اطلاعات و دیگر دیدگاهها اس تفاده میش ود.وبلاگ ها، ویکی ها، انجمن ها، بوکمارک های اجتماعی، سایت های بررسی و امتیازدهی کاربران (digg ، reddit) همه مثالهایی از شبکههای اجتماعی هستند .

SOCK PUPPET

یک هویت آنلاین که برای مخفی شدن هویت شخص واقعی یا برای ساخت چندین پرفایل برای یک کاربر استفاده میشود .

SPAM AD PAGE (SPAMAD PAGE)

ساخته شده برای صفحه ادسنس/تبلیغات که از دستگاه تولید متن برای محتوا استفاده میکنند و هیچ ارزش واقعی برای کاربران ندارد بجز ارزش کمی که بر آن می افزاید. اسپمرها گاهی سایت هایی با صدها صفحه به این شکل ایجاد می کنند .

SPAMDEXING

در ویکیپدیا درباره spamdexing چنین نوشته است: “گونه جدیدی از تبلیغات اینترنتی می باشد، که بر اساس فناوریهای موتورهای جستجو، به نمایش آگهی های نادرست و ناهماهنگ با واژه های جستجو شده می پردازد. در این روش کاربری که در یک موتور جستجو به دنبال کلمه ای می گردد ، به اشتباه، به سایتهایی دروغین وارد میشود و آگهی هایی را مشاهده میکند که هیچ ربطی به واژه مورد جستجو ندارند. هدف از ایجاد هرز آگهی ، جذب بازدید کنندگان هرچه بیشتر ، از موتورهای جستجو می باشد .”

SPAMMER

یک شخص که از اسپم برای دنبال کردن یک هدف استفاده میکند .

SPIDER (CRAWLER, BOT, ROBOT)

کراولر یا همان عنکبوتهای موتورهای جستجو یک تکه خاص نرم افزار هستند که وب را مرور میکنند ، به دنبال سایت جدید میگردند ، بررسی میکنند که در آنها چه خبر است و اطلاعات را مجددا به گوگل میفرستند ( یا دیگر موتورهای جستجو ) بنابراین میتوانند به این سایتها رنک دهند و آنها را ایندکس(فهرست ) نمایند .

SPIDER TRAP

یک حلقه بی پایان از لینکهایی است که به صورت خودکار تولید میشوند و میتوانند کراولرها را درگیر خود کنند . گاهی اوقات عمدا از spider trap برای مقابله با رباتهای کپیبردار و یا رباتهای جمعآوری کننده ایمیل استفاده میشود.

SPLOG ( spam blog )

وبلاگ اسپم معمولا شامل کمی(و شاید هیچ) ارزشی برای انسانها باشد و اغلب داده های تولید شده به وسیله ماشین یا کپی شده از سایتهای دیگر است .

STATIC PAGE

یک صفحه وب بدون محتوا یا متغیر دینامیکی نظیر ID جلسه در URL. صفحات استاتیک برای کار سئو خوب هستند به این خاطر که رابطه خوبی با اسپایدرهای موتورهای جستجو دارند .

STICKINESS

کاهش دادن Bounce rate. تغییراتی در وبسایت که باعث ماندگاری بیشتر کاربران در سایت میشود .

SUPPLEMENTAL RESULT

اجازه دهید نقل قول ویکیپیدیا را برای این مورد بیاورم .نتایج مکمل، آدرس مقیمی در فهرست مکمل گوگل( sandbox) میباشد ، یک پایگاه داده دوم شامل صفحات با اهمیت کمتر، که توسط پیج رنک گوگل اندازه گیری میشود . یک صفحه مکمل همچنان در نتایج جستجو رنک میگیرد ، اما فقط زمانی که صفحات کافی در فهرست اصلی برای برگشت در جستجو وجود نداشته باشد .

T

TEXT LINK

یک لینک HTML ساده که شامل گرافیک یا کد مخصوصی نظیر فلش یا جاوااسکریپت نیست .

TIME ON PAGE

مقدار زمانی که یک کاربر در یک صفحه بدون خارج شدن از آن صرف مینماید. یک نشانه کیفیت و مرتبط بودن مطالب .

TITLE TAG

هر صفحه دارای یک برچسب عنوان است. از نقطه نظر کاربر، برچسب عنوان تنها در یک مکان قابل دیدن است –بخش عنوان در مرورگر شما ..»
چطور برچسب عنوان را تنظیم نماییم؟
اگر از وردپرس استفاده میکنید، کار شما آسان خواهد بود. ابتدا، هر مطلب جدیدی یک برچسب عنوان خواهد گرفت که مشابه عنوان مطلب شماست. اگرچه ، اگر میخواهید آن را تغییر دهید ، نیازمند افزونه هستید.

TOOLBAR PAGERANK (PR)

یک ارزش بین ۰ و ۱۰ که توسط الگوریتم گوگل اختصاص مییابد ، که اهمیت صفحه را تعیین میکند و مشابه pagerank نیست . Toolbar Pagerank تنها چند بار در سال بروزرسانی میشود، و نشانهای قابل اتکا از وضعیت فعلی نیست. اغلب با Pagerank اشتباه گرفته میشود. – تعریف اضافه شده بر اساس توصیه ای از michael martinez

TRUST RANK

یک روش تمایز بین صفحات با ارزش و اسپم با لینک میزان سنجی ارتبای از یک انسان قابل اطمینان که صفحات seed را ارزیابی میکند .

U

URL

بیایید وارد جزئیات خسته کننده تکنیکی نشویم. این گزینه به زبان ساده، آدرس یک صفحه خاص است .

USER GENERATED CONTENT (UGC)

رسانه های اجتماعی، ویکی ها، رده بندی مردمی و برخی وبلاگ ها به طرز شدیدی وابسته به محتوای تولیدی کاربران هستند. کسی ممکن است بگوید که گوگل از تمامی وب به عنوان محتوای تولیدی مخاطب در جهت تبلیغات بهره برداری میکند .

W

WALLED GARDEN

گروهی از صفحات وب که به یکدیگر لینک شدهاند، اما با صفحات دیگر لینک نیستند. یک walled garden اگرش امل یک نقش ه سایت باشد همچنان میتواند در موتور جستجو فهرست)ایندکس شود ، اما احتمالا دارای PRخیلی پایینی خواهد بود

WEB 2.0

توسط وبسایت توصیف میگردد که فعل و انفعال کاربر را تشویق میکند .

WHITE HAT SEO

بر خلاف سئوی کلاه سیاه، سئوی کلاه سفید، سری کارهایی در سئو می باشد که موتورهای جستجو شما را تشویقبه استفاده از آنان میکنند. اگرچه که هیچ منبع رسمی برای کارهای مربوی به سئو وجود ندارد، بنابراین برای بروزبودن در آنچه نیاز و آنچه نیاز نیس ت، هس تید، بایس ت به طور دائم وبلاگهای معروف س ئو را مطالعه نمایید وهمچنین وبلاگهای گوگل نظیر officail google blog و official google webmaster central

WIDGET (GADGET, GIZMO)

نرم افزارهای کوچک استفاده شده روی صفحات وب که عملکرد خاصی از قبیل یک آمارگیری یا نمایش آدرس IP دارند. این نرم افزارها میتوانند Link Bait مناسبی ایجاد کنند.  این واژه از اقتصاد به عاریه گرفته شده که به معنی هر محصول یا کالا می باشد .

X

XML SITEMAP

یک فایل است معمولا. sitemap.xml عملکرد اصلی آن دادن یک نقشه از آدرسهای مختلف وبسایت شما شامل تمامی صفحات ، مطالب ، آرشیو و … به موتورهای جستجو است. با چنین چیزی، آنها میتوانند وبلاگ شما را بسیار سریعتر فهرست نمایند .اگر از وردپرس استفاده میکنید ، نباید این فایل را خودتان ایجاد نمایید. یک پلاگین به نام google xml sitemapes برای این کار وجود دارد. اگر از وردپرس استفاده نمیکنید، یک سایت برای ساخت نقشه سایت شما وجود دارد .XML-Sitemaps.com

بلوط آی تی همواره آماده مشاوره و راهنمایی رایگان شما کاربران در زمینه های مورد نیازتان است .

شرکت بلوط آی تی