چک لیست شروع کسب و کار ، کارآفرینی و استارت آپ

////چک لیست شروع کسب و کار ، کارآفرینی و استارت آپ

چک لیست شروع کسب و کار- چک لیست کارآفرینی- چک لیست استارت آپ

خلاصه ای از قدم های مهم برنامه ریزی و شروع کسب و کار

مردم به هزاران دلیل مختلف ، کسب و کار خود را راه اندازی می کنند.  صرف نظر از اینکه مردم چرا کسب و کار خود را آغاز می کنند باید بدانیم همه دنبال موفقیت هستند.

تشکیل و ایجاد یک شرکت و کسب و کار دشوار نیست. اما برنامه ریزی برای یک کار در حال توسعه، رشد و سودآور یک فرایند مداوم، پیچیده می باشد.

برنامه ریزی کافی، توجه به جزئیات داشتن انتظارات واقعی در موفقیت کسب و کار حیاتی می باشد.مخصوصا وقتی که کسب و کار بسیار سریع رشد می کند.

مرحله ۱: بررسی انگیزه کارآفرینی

گرچه روزانه صدها کسب و کار راه اندازی می شود اما داشتن و چرخاندن کسب و کار کار هرکسی نیست.

بسیاری از  کارها بدون ارزیابی واقعی از اهداف شخصی، ویژگی ها و استعداد های فردی شروع می شود.

اگر کسب و کار خود را بدون ارزیابی صادقانه از انگیزه های خود شروع کنید ، ممکن است در نهایت ناراضی و سرخورده شوید.

مرحله ۲: انتخاب کسب و کار مناسب

اغلب می پرسند چه کسب و کاری را باید شروع کنند؟ هیچ کس نمی تواند به این سوال پاسخ دهد. انتخاب شما یک انتخاب بسیار شخصی هست.  کار ها در همه نوع و صنعتی می توانند موفق یا ناموفق باشند.

موفقیت یا شکست یک  کار بستگی به بازار مشتری، مهارت مالکان ، نیروی کار ، کیفیت محصول و زمان بندی دارد .در انتخاب یک کسب و کار باید سابقه، استعداد و علاقه های خود را مدنظر قرار دهید.

مرحله ۳: امکان سنجی کسب و کار

در این مرحله، انگیزه شخصی و احتمال وقوع بررسی می شوند. به احتمال زیاد، دوست دارید سریع به بانک بروید، وام بگیرید و کار خود را شروع کنید. صبر کنید، اشتباه رایج توسط بسیاری از افراد عبارتست از متقاعد سازی کورکورانه مالک کسب و کاربه شروع کار بدون ارزیابی کافی از ایده. قبل از اینکه کاری بکنید باید ایده خود را از نظر امکان پذیری بررسی کنید. (طرح توجیهی)

امکان سنجی مناسب یا طرح توجیهی خوب یعنی بررسی دقیق واقعیت های مالی، شخصی و بازار.

مرحله ۴: نیازمندی های راه اندازی و مشکلات معمول

از انواع شرکت های ثبتی آگاه باشید. یاد بگیرید چه مجوزها، مدارک ، مقررات و قوانینی مربوط به کسب و کار شماست. انواع سوابق مالی و مالیات محلی، استانی و کشوری، عوارض، بیمه را مشخص کنید و بدانید. انواع گزارشات داخلی و مدیریتی را مشخص کنید. مراحل لازم و چک لیست مربوط برای ارتباط  B To Bیا همان شرکت به شرکت را مشخص کنید. نیازهای حرفه ای خود از قبیل بازاریابی، تبلیغات، حقوقی، حسابداری، مالی، بیمه و بانکی را مشخص کنید.

مرحله ۵: توسعه برنامه کسب و کار

بسیاری از مردم وقتی در مورد طرح کسب و کار یا همان بیزنس پلن صحبت می کنند منظورشان طرح تامین مالی می باشد.اگر بدنبال سرمایه گذاری خصوصی هستید ، دو مدرک مهم که تقریبا اطلاعات یکسانی دارند باید تهیه کنید. در تامین مالی سنتی  (بانک ها) نیاز به اطلاعات کمتری می باشد.

 • بیزنس پلن یا طرح و برنامه کسب و کار : یک برنامه راهبردی و استراتژیک می باشد که برای توسعه کار و درجهت مدیریت داخلی مجموعه لازم می باشد.
 • درخواست تامین منابع مالی – طرح توجیهی: یک سند برای جمع آوری سرمایه بر مبنای طرح کسب و کار می باشد.

برنامه کسب و کار یک ابزار مدیریتی می باشد. از این برنامه باید برای توسعه کسب و کار خود و اطمینان از اینکه تمام مشکلات بالقوه پیش بینی شده و بررسی گردیده اند استفاده کنید.

از بیزنس پلن برای ارزیابی پیشرفت خود استفاده کنید.  برنامه کسب و کار خود را مرتبط به روز رسانی کنید و اهداف عملیاتی و استراتژیک خود را همزمان که محیط کسب و کارتان تغییر می کند، اصلاح کنید.

 مرحله ۶: توسعه درخواست تامین مالی طرح توجیهی و تامین سرمایه اولیه

برای رسیدن به این مرحله، شما باید به اندازه کافی پول در تامین هزینه های شروع کار داشته باشید. باید یک انالیز و تجزیه تحلیل صادقانه از وضعیت مالی خود داشته باشید، بدون انجام این کار،زمان بسیاری برای یادگیری این واقعیت تلخ که توانایی لازم در قرض گرفتن پول لازم در شروع کسب و کار را ندارید صرف خواهید نمود.

آنچه که در تامین مالی کسب و کار خود باید بدانید:
 • بسیاری از کسب و کارها ، هزینه های اولیه را از محل ذخیره خود، خانواده و یا دوستان پرداخت میکنند.
 • تنها ۲۰% کسب و کار های جدید از شرکت ها یا بانک ها قرض می کنند.
 • هیچ وام دهنده ای چه خصوصی، چه دولتی یا بانکی ، حاضر به اعطای وام برای پوشش ۱۰۰% هزینه های شما نیست.
 • بعنوان یک قانون عمومی شما باید حداقل ۲۵% هزینه های استارت آپ خود را داشته باشید. اگر کمتر از این باشد شانس دریافت وام یا قرض بسیار پایین خواهد بود.
 • وام دهنده ها یا سرمایه گذاران معمولا ، بهره بالاتری از شما خواهند خواست و یا سهم الشرکه بیشتر.
 • میزان وام پرداخت نسبت به وثایق بسیار کمتر از ارزش واقعی آنها خواهد بود.
 • شما باید در طرح توجیهی خود نشان دهید که هر نوع وام یا سرمایه گذاری از محل درآمدهای شرکت قابل پوشش است و البته باید هزینه های موجود خود را هم پوشش بدهید.
 • صرف داشتن وثایق خوب تضمین کننده موفقیت پروژه شما نمی باشد.
 • گرفتن وام یک فرایند زمان بر و بیشتر از آنچه فکر می کنید می باشد. در بهترین حالت در حدود ۶۰-۹۰ روز طول می کشد. اگر وام دهنده مدارک اضافه یا اطلاعات بیشتر درخواست نماید این زمان بیشتر طول می کشد.
 • فکر نکنید وام شما سریع تائید می شود. واقع گرا باشید ، قرض دهندگان بدنبال ایجاد و ساخت پول هستند نه خرید ایده ها.

مرحله ۷:  تکمیل فرایند استارت آپ

شما برنامه خود را کامل نموده اید، برنامه مالی خود را تکمیل کرده اید حال وقت شروع ، تنظیم قرارداد، دریافت مجوزها و تکمیل سایر نیازمندی ها می باشد.

۱۳۹۷/۱/۷ ۲۳:۰۸:۱۷۷ام فروردین ۱۳۹۷|استارت آپ, کسب و کار, مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

دو × چهار =