۵ روش برای تقویت توانمندی ذهنی

///۵ روش برای تقویت توانمندی ذهنی

تقویت توانمندی ذهنی یعنی چه ؟

روانشناسی اغلب سلامت روان را مورد بحث قرار می دهد – اما آنچه که اغلب مورد بحث قرار نمی گیرد، تعریف دقیقی از قدرت ذهنی است. به نظر من، قدرت ذهنی به این معنی است که شما احساسات خود را تنظیم می کنید، افکار خود را مدیریت می کنید و به رغم شرایط، رفتار مثبت داشته باشید.

 توسعه نیروی ذهنی؛ یافتن شجاعت برای زندگی بر طبق ارزش های خود و  جسارت بیان تعریف خودمان از موفقیت است.

قدرت ذهنی،  بیش از قدرت اراده است و نیاز به کار سخت و تعهد دارد. نیاز به ایجاد عادت های سالم و انتخاب زمان و انرژی برای بهبود خود هست.  داشتن قدرت ذهنی وقتی زندگی ساده هست آسان می باشد اما اغلب در حین فاجعه قدرت ذهنی واقعی ظاهر می شود.

انتخاب، روشهایی برای افزایش قدرت ذهن بهترین راه برای آماده سازی خود در مقابل موانع اجتناب ناپذیر زندگی است.

۵ روش برای تقویت توانمندی ذهنی :

تمرینات بسیاری برای بهبود قدرت ذهنی وجود دارد اما در اینجا ۵ مورد برای شروع بیان می شود.

۱-ارزیابی باورهای اصلی شما

همه ما اعتقادات عمومی در مورد خودمان، زندگی و جهان  داریم. این اعتقادات درطول زمان و وابسته به تجربیات گذشته پیشرفت و توسعه می یابند. چه از باورهای اصلی خود آگاه باشید چه نباشید، آنها تفکر و رفتار و احساسات شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

 بعضی اوقات، باورهای اصلی،  نادرست و غیرمفید هستند. به عنوان مثال، اگر اعتقاد دارید که هرگز در زندگی موفق نخواهید شد، برای گرفتن کار و موقعیت جدید کمتر تلاش خواهید کرد. و به طور غریزی ممکن است که خود را برای مصاحبه شغلی آماده نکنید. بنابراین این باورهای  شخصی بمرور تبدیل به پیشگویی برای خودتان می شود.

پس باورهای اصلی خود را شناسایی و ارزیابی کنید. باورهای سفید و سیاه را شناسایی کنید و استثناها را پیدا کنید. چیزهای بسیاری کمی در زندگی همیشه یا هرگز هستند. اصلاح باورهای اصلی نیاز به هدف قاطع و کار سخت هست اما، می تواند کل زندگی شما را تغییر دهد.

۲-توسعه عاقلانه انرژی ذهنی

هزینه کردن قدرت مغز در چیزهایی که خارج از کنترل شماست بسرعت باعث تخلیه ذهن می شود. هرچقدر بیشتر در مورد مشکلات منفی لاینحل فکر کنید، انرژی کمتری برای تلاشهای خلاقانه خواهید داشت.

برای مثال ، نشستن و نگران پیش بینی آب و هوا بودن یک کار بیهوده است. اگر یک طوفان بزرگ در مسیر شما باشد، فکر کردن به آن جلوی آن را نخواهد گرفت. اما شما می توانید خود را برای آن آماده کنید. برروی چیزی تمرکز کنید که روی آن کنترل دارید.

انرژی ذهنی خود را برای وظایف مولد، مانند حل مشکلات یا تنظیم اهداف خود ذخیره کنید. هنگامی که افکار شما مولد نباشند، تلاش آگاهانه برای انتقال انرژی ذهنی خود به موضوعات مفید تر بکنید. هرچقدر هوشمندانه تر تمرین کنید،  این رفتار بیشتر تبدیل به عادت می شود.

۳-افکار منفی را با افکار مولد جایگزین کنید

گرچه اکثر ما زمانی را برای فکر کردن به اندیشه هایمان صرف نمی کنیم اما افزایش آگاهی به عادت های تفکری باعث ایجاد قابلیت انعطاف پذیری می شود.  افکار غلط، افکار منفی، مانند: “من هرگز نمی توانم کاری انجام دهم”، شما را از رسیدن به توانایی کامل خود باز می دارد. افکار منفی خود را قبل از اینکه از کنترل خارج شوند و رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهید، بهبود ببخشید.

افکار بیش از حد منفی را با افکاریکه مولدتر هستند، شناسایی و جایگزین کنید. لازم نیست افکار مولد بسیار مثبت باشند باید واقع بین باشند. یک تفکر متعادل یعنی اینکه من نقطه ضعف هایی داریم اما همچنین دارای نقاط فراوانی هستم. تغییر تفکرات، نیازمند پایش مداوم هست اما این فرایند به طور سیستماتیک می توانند در تبدیل شدن شما به بهترین خودتان کمک کنند.

۴-تمرین تحمل ناراحتی

داشتن ذهنیت قوی، به این معنا نیست که احساساتتان را تجربه نکنید. در حقیقت، قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا به شدت از احساسات خود آگاهی یابید تا بتوانید بهترین گزینه را در مورد نحوه پاسخگویی بدانید. قدرت ذهنی یعنی پذیرش احساسات  بدون آنکه کنترل خود را به دست آنها بدهید.

قدرت ذهنی یعنی بدانید چه موقع برخلاف احساس خود عمل کنید برای مثال، اگر احساس اضطراب می کنید و این احساس مانع شما در انجام یک کار جدید یا فرصت جدید باشد سعی کنید از حلقه آرامش خود خارج شوید و خود را به چالش بکشید. تحمل احساسات ناراحت کننده یک تمرین هست و با رشد اعتماد به نفس شما راحتتر می شود.

تمرین همانند فردی رفتار کنید که دوست دارید تبدیل به آن شوید. بجای گفتن کاش بیشتر بیرون خانه باشم ، به گونه ای رفتار کنید که انگار در آن موقعیت هستید چه احساس کنید چه نکنید. بعضی وقتها کمی ناراحتی برای بدست اوردن بیشتر لازم است و تحمل آن به شما کمک می کند تا افق دیدتان واقع بین تر باشد و یک گام کوچک در زمان بردارید.

۵- بازتاب روز افزون پیشرفت

دنیای پر مشغله امروز به خود اجازه نمیدهد تا زمان زیادی برای آرامش باشد. زمانی را برای استراحت و توسعه قدرت ذهنی اختصاص دهید. در اخر هر روز، ازخودتان درمورد افکار، احساسات و رفتارهایتان بپرسید و برای فردا چیزی را برای بهبود یا انجام درنظر بگیرید

توسعه نیروی ذهنی یک کار در حال پیشرفت است. همیشه فضا برای بهبود وجود دارد و گاه به نظر می رسد که انجام این امر مشکل تر از زمان های دیگر هست. بازتاب پیشرفت شما در زمان زندگی طبق ارزش های خودتان می تواند توانایی شما برای رسیدن به موفقیت را تقویت کند.

 

نویسنده : امی مورین روانشانس
مترجم: فاطمه ابوالحسن لو
۱۳۹۷/۱/۷ ۲۳:۱۵:۱۱۷ام فروردین ۱۳۹۷|کسب و کار, مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

شش + 9 =