زمان مطالعه : ۲ دقیقه

ماجرای فیلتر گوگل پلی در هاله‌ای از ابهام

انتشار نامه‌ای منتسب به سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور مبنی بر اعمال فیلتر گوگل پلی، واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت؛ اما صحت آن هنوز تأیید نشده است.

روز گذشته نامه‌ای منتسب به جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور منتشر شد که در آن از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت خواسته شده بود نسبت به مسدودسازی فروشگاه گوگل‌ پلی (Google Play Store) در حداقل زمان اقدام کنند.

فیلتر گوگل پلی

جهت گیری کافه بازار در برابر فیلتر گوگل پلی

در متن نامه هیچ توضیحی بابت علت مسدودسازی فروشگاه گوگل‌ پلی در پهنای باند اینترنت ارائه شده از سوی شرکت‌ها ارائه نشده است و دادستانی کل کشور هیچ بیانیه‌ای در این مورد منتشر نکرده. خبر احتمال فیلتر گوگل‌ پلی از سوی اپراتورها واکنش‌ های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله توییتر به همراه داشت. امین امیرشریفی، مدیرعامل کافه بازار نیز با انتشار توییتی اعلام کرد از فیلترینگ رقیب خود یعنی فیلتر گوگل‌ پلی حمایت نمی‌کند.

فیلتر گوگل پلی-اندروید

کافه‌بازار ۸ سال در کنار پلی‌ استور گوگل رشد کرد و با ایجاد مزیت‌هایی روی محتوای بومی و پرداخت، در کنار محدودیت‌های محتوایی و نداشتن امکان نصب پیش‌فرض و دسترسی‌های سیستمی، توانست ۴۰ میلیون کاربر را با خود همراه کند، و امروز هم از فیلترینگ رقیبش حمایت نمی‌کند.

با اینکه فونت به کار رفته در نگارش متن نامه غیررسمی به نظر می‌رسد، اما انتشار این توییت از سوی مدیرعامل کافه بازار، احتمال صحت نامه‌ با موضوع فیلتر گوگل پلی منتشر شده را میان کاربران افزایش داد و عده‌ ای آن را به منزله‌ی تأیید خبر منتشر شده تلقی کردند؛ هرچند که بعد از تماس زومیت با روابط عمومی کافه بازار، مشخص شد این توییت صرفا تأکیدی بر سیاست‌های کافه بازار است و دستور صادر شده از سوی دادستانی را تأیید نمی‌کند. باید دید آیا در روزهای آینده واکنشی از سوی مسئولان نسبت به این موضوع منتشر خواهد شد یا خیر، در صورت تأیید یا عدم تأیید صحت نامه، این خبر به‌ روزرسانی خواهد شد.

اعمال فیلتر گوگل پلی علاوه بر محدود کردن دسترسی کاربران برای استفاده از این سرویس، می‌تواند برای توسعه‌دهندگان نیز بسیار چالش برانگیز باشد، چراکه یکی از ملزومات توسعه‌ی اپلیکیشن برای اندروید استفاده از گوگل پلی سرویس است و در صورت فیلتر شدن، عملا توسعه‌ دهندگان با چالش‌ های گوناگونی برای بروزرسانی و توسعه‌ی اپلیکشن روبرو خواهند شد.

منبع : زومیت